Blog Oluşturma Rehberi: VİDEO + GÖRSEL Anlatım ile Blog Kurmak – Blog Nasıl Açılır? (2019 Full Rehber)

Nedir bu blog?

İnsanların bilgi birikimlerini, tecrübelerini, düşüncelerini, eleştirilerini, fikirlerini veya görüp, duyduklarını paylaştıkları internetin büyük bir kısmını oluşturan web sitelerine blog diyoruz.

Eğer sizin halen bir blogunuz yoksa bu rehberi takip ederek kendi blogunuzu dakikalar içerisinde kolayca oluşturabilirsiniz.

Biliyor musunuz? blogolustur.com rehberliğinde 10.000+ kişi blogunu oluşturdu ve bir çoğu kazanç elde etmeye başladı bile!

TEKNİK BİLGİYE GEREK YOK (MAX 15 dk kurulum)

Evet, hiçbir teknik bilgiye, beceriye ihtiyaç duymadan bu rehberi takip ederek dakikalar içerisinde istediğiniz konseptte “profesyonel bir şekilde ve kolayca” kendi blog sitenizi oluşturabilirsiniz.

Ayrıca sormak istediğiniz herhangi bir şey veya yaşadığınız bir sorun için iletişim sayfasından mesaj gönderebilirsiniz.

Blog sayfası oluşturmak oldukça kolaydır. Bu rehber ile profesyonel bir blog nasıl oluşturulur? Blog kurmak için neler gerekli? ücretli mi? blog nasıl kurulur? nasıl yapılır? nasıl kullanılır? her şeyi öğrenebilirsiniz.

Ve hatta blog sitesi açtıktan sonra neler yapılır? blogdan nasıl para kazanılır? gibi konular hakkında da bilgi edinebilirsiniz.

Dilerseniz hemen başlayalım.

Bu arada blog sitenizi ister mobil cihazınızdan, tabletinizden veya bilgisayarınızdan oluşturabilirsiniz. Tabi daha rahat olduğu için blogunuzu bilgisayardan kurmanızı tavsiye ederim.

Direkt blogolustur.com’a girdiğinizde üst menüdeki “başlangıç rehberine” tıklayarak bu yazıya ulaşabilirsiniz.

Blog nasıl açılır? – Adım adım blog oluşturmak

Blogunuzu oluşturduktan sonra devam edin;

Profesyonel bir blog sitesi kurmak için ne gerekli?

Diğer bir çok popüler blog gibi iyi bir tasarıma ve iyi bir imaja sahip olmak istiyorsanız bir web adresine ve hostinge ihtiyacınız var.

Web adresi: İnsanların sitenize ulaşmaları için size özel bir web adresiniz olmalı. Web adresini domain veya alan adı olarak da tanımlayabiliriz.

Mesela blogolustur.com veya facebook.com bir web adresidir.

Hosting: Blog sitenize ait dosyalarınızın bulunduğu sürekli olarak açık olan sanal bilgisayarlardır.

Blog açmak ücretli mi?

Web adresi ve hosting hizmetini bir firma aracılığı ile alacağız. Bunun için herkes gibi sizin de ufak bir ücret ödemeniz gerekiyor.

Fakat bunu hiç dert etmeyin!

Çünkü zaten profesyonel ve başarılı bir blog oluşturmak adına aldığınız bu hizmetlerin parasını da ilerleyen zamanda blog sitenizde yayınladığınız reklamlardan kazandığınız paralar ile fazlasıyla çıkarıyorsunuz.

WordPress (wp) nedir?

WordPress, kullanımı oldukça basit, hızlı, güvenli, dünyada en çok tercih edilen profesyonel site yayın ve yönetim yazılımıdır.

Mesela wordpress ile yüzbinlerce hazır harika temalar (tasarımlar) içerisinden beğendiğinizi tek tıkla kurabilir, düzenleyebilir, hızlıca içerikler hazırlayabilir, yayınlayabilir ve sitenize sayamayacağım bir çok özellik ekleyebilirsiniz.

WordPress kullanmak için ekstra bir ücret ödemenize de gerek yok. Sadece web adresinizin ve hosting hizmetinizin olması yeterlidir.

blogolustur.com dahil olmak üzere internet üzerindeki tüm aktif blogların yaklaşık %70’i wordpress ile oluşturulmuştur.

WordPress blog sitesi kurulumu ve kullanımı

Web adresimizi ve hosting hizmetimizi dünyanın en büyük, en güvenilir ve en kaliteli firmasından alacağız. (Hemen ardından blog kurulumunu yapacağız.)

Şuan bu firmadan;

 • İlk yıl ücretsiz olarak istediğiniz web adresini kaydedebilirsiniz.
 • 7/24 destek alabilirsiniz.
 • Blog sitenizi sadece birkaç adımda kolayca kurabilirsiniz.

Ayrıca yakın zamanda bulduğum ve benim de faydalandığım indirim linkini de sizlerle paylaşmak istiyorum.

Size indirim linkini verdiğim bu hosting hizmeti de wordpress için özel olarak yapılandırılmıştır. (daha yüksek performans ve güvenlik)

Ücretsiz web adresi ve %80 indirimli hosting kodu

Wordpress ile blog oluşturma rehberi

WordPress hosting ve alan adı (web adresi)

Karşınıza çıkan sayfadan “Başlayın” butonuna tıklayın veya “Temel hosting planını” sepete ekle diyerek devam edin.

Temel hosting paketi başlangıç için en uygun plandır ve bir blog sitesi kurmak için yeterli özelliklere sahiptir.

Başlamadan önce: Dilerseniz blog açma işlemlerini hemen alttaki video’yu izleyerek de yapabilirsiniz (10 dk) ya da görsel anlatımla devam edebilirsiniz.

Video’yu da sizlerle paylaştıktan sonra blog açma işleminin nasıl yapıldığını görsel olarak öğrenmek isteyenler için yazıya devam ediyorum.

Blog nasıl oluşturulur?

Blog nasıl oluşturulur? – Web adresi belirleyin

Evet, şimdi blogumuzun alan adını yani web adresini belirleyelim.

Ben üstteki görselde örnek olarak “benimblogsitem.com” adresini yazdım. Uzantının .com olması şart değil .net veya .org gibi en çok tercih edilen uzantılardan birini de kullanabilirsiniz.

İstediğiniz web adresini yazıp “Arama” butonuna tıklayarak sorgulayın.

Web adresinizde ö, ç, ğ, ü, ş, ı gibi türkçe karakterler kullanmayın.
Uygun web adresi - Blog kurmak

Kullanılabilir web adresi – Blog nasıl kurulur?

Eğer aradığınız web adresi daha önce alınmamışsa “Alan adınız kullanılabilir” mesajını alacaksınız. Sonrasında “Seçin ve Devam Edin” butonuna tıklayarak devam edebilirsiniz.

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak – Blog nasıl açılır?

Web adresinizi ve hosting hizmetinizi alabilmeniz için bir godaddy müşteri hesabı oluşturmalısınız.

Hesap oluştur” butonuna tıklayarak e-posta adresinizi yazıp, bir kullanıcı adı ve şifre belirleyerek hızlıca hesabınızı oluşturabilirsiniz.

Fatura bilgileri - blog oluştur

Fatura bilgileri – Blog oluşturmak

Hesabınızı oluşturduktan sonra fatura bilgilerinizi yazın ve “Kaydet” butonuna tıklayın.

Ödeme - Blog oluşturmak

Ödeme – Blog sitesi oluşturmak

Fatura bilgilerinizi girdikten sonra da hizmetlerinizin ücretini bir kart ile ödemelisiniz.

Kart numaranızı, kartın ön yüzündeki son kullanma tarihini ve kartın arkasındaki güvenlik kodunu girdikten sonra “Kaydet” diyelim.

Siparişi tamamla - Blog oluşturun

Sipariş tamamlayın – Blog sitesi oluştur

Hizmetlerinizi satın almak ve kurulumu yapmak için son olarak “Satın Alma İşlemini Tamamla” butonuna tıklayın. Hemen ardından kuruluma başlayalım.

Blog sitesi kur

Kurulum – Blog sitesi kurmak

Üstte eklediğim görseldeki gibi karşınıza çıkan sayfada ne yapmak isterseniz bölümünde “Yepyeni bir site oluşturun” ve veri merkezini “Avrupa” olarak seçin.

Ayrıca wordpress blog yönetici kullanıcı adınızı ve şifrenizi belirleyin. Bu kullanıcı adı ve şifre ile blog sitenizin yönetici paneline ulaşacak ve sitenizin bütün düzenlemelerini, ayarlarını vs. bu panelden yapacağız.

Seçenekleriniz, blog sitenizin yönetici kullanıcı adı ve şifresi tamamsa “Ekle” butonuna basarak wordpress’in yüklenmesini başlatın.

Yükleme biraz zaman alabilir. Lütfen sabırla bekleyin.

Blog sitesi oluşturmak

WordPress ile blog sitesi oluşturmak

Yükleme tamamladığı zaman yukarıdaki gibi bir mesaj alacaksınız.

Yönetici paneline gitmeden önce kaydettiğiniz web adresini wordpress’e tanımlamak için “Sitelerime git” bağlantısına tıklayın.

Blog sitesi açmak

Yönetilebilir WP – Blog sitesi açmak

Yönetilebilir wordpress sayfasından “Özelleştirilmiş alan adı ekleyin” bağlantısına tıklayın.

Blog sitesi kurmak

Alan adı ekle – Blog kurmak

Karşınıza çıkan sayfanın sağ üst köşesindeki “Alan adı ekleyin” butonuna tıklayın.

Web adresi - alan adı seçmek

Alan adı seçmek – Blog kurmak

Ardından kaydettiğiniz web adresini seçerek “Ekle” butonuna tıklayın. Bu işlemleri tamamladıktan sonra artık blog sitenizin yönetici paneline gidebilirsiniz.

WordPress blog yönetici panelinize “meselablogunuz.com/wp-admin” şeklinde ulaşabilirsiniz ve kurulumun başında belirlediğiniz kullanıcı adı ve şifreniz ile giriş yapabilirsiniz.

Wordpress başlangıç

WordPress sihirbazı – Blog açmak

Yönetici panelinize ilk defa giriyorsanız karşınıza wordpress başlangıç sihirbazı gelebilir. Buradaki ayarları daha sonra yapacağımız için “Hayır, teşekkürler” butonuna tıklayarak devam edebilirsiniz.

Wordpress hoşgeldiniz sayfası

WordPress’e hoşgeldiniz

Ve karşınızda blog sitenizin wordpress yönetici paneli. Sitenizle ilgili olarak bütün ayarları ve düzenlemeleri bu panel üzerinden kolayca yapabilirsiniz.

Size yan paneldeki temel seçeneklerin ne işe yaradıklarını kısaca açıklayayım.

Yazılar: Blogunuz için yeni içerikler hazırlayabilir, yayınlayabilir ve mevcut içerikleri düzenleyebilirsiniz. Ayrıca yazılarınız için kategorileri de belirleyebilirsiniz.

Kurulum ile birlikte gelen “Hello world” başlıklı yazı örnek olarak oluşturulmuştur. Bu yazıyı silmenizi tavsiye ederim.

Ortam: Blog sitenizde bulunan resim, video gibi dosyaları buradan görebilir, düzenleyebilir ve isterseniz yeni dosya yükleyebilirsiniz.

Sayfalar: Genel olarak blog siteniz için hakkımızda, iletişim gibi bölümleri hazırlamak için kullanabilirsiniz. Kurulumla birlikte oluşturulmuş “Sample Page (Örnek sayfa)” başlıklı sayfayı silebilirsiniz.

Yorumlar: Yazılarınıza gelen yorumları görebilir, onaylayabilir ve düzenleyip silebilirsiniz.

Görünüm: Buradan blog sitenizin tasarımını kolayca değiştirebilir ve özelleştirebilirsiniz. Ayrıca menü bölümünü kullanarak sitenize seçenekler ekleyebilirsiniz.

Eklentiler: Sitenize yeni özellikler eklemek isterseniz eklenti dediğimiz ek yazılımları sitenize yükleyerek kullanabilirsiniz. Mesela yazılarınızın en altına sosyal medya paylaşım butonları ekleyebilirsiniz veya bir online chat sistemi ..

Kullanıcılar: Siteniz için farklı bir kullanıcı tanımlayabilir ve bu kullanıcının rolünü belirleyerek kısıtlama koyabilirsiniz.

Araçlar: Burada site verilerinizi indirebileceğiniz ve yükleyebileceğiniz bazı seçenekler bulunuyor. Bu seçenekler daha çok site taşıma işlemlerinde kullanılmaktadır.

Ayarlar: Site başlığı, slogan, yorum tercihleri gibi genel ayarları yapabileceğiniz bölümdür.

Sırada ne var?

Öncelikle tebrik ederim! Artık sizin de bir blogunuz var.

Evet, blog sitenizi oluşturduysanız şimdi blogunuz için tasarım, siteyi arama motorlarına ekleme ve site tanıtımı gibi bazı önemli çalışmaları yapmanız gerekiyor.

Ayrıca insanlar sitenizi yavaş yavaş ziyaret etmeye başladığında google adsense’e kaydolup blog sitenizden para kazanmaya başlayabilirsiniz.

Hey!

En yeni içeriklerimizden, harika fırsatlardan ve diğer bütün gelişmelerden anında haberdar olmak ister misiniz? Bunun için e-posta bültenimize kaydınızı yapabilirsiniz.

ŞİMDİ KAYDOLUN

Bu yazıyı sosyal medyada paylaşarak blog dünyasına katkıda bulunabilirsiniz.

 

BU YAZI HAKKINDA 2 YORUM VAR

 1. Merhaba. Bugün sizden e-postama blog hizmetleriniz ile ilgili bir mail geldi ve hizmetlerinizi incelemek için sitenize tekrardan girdim ama bu sefer bir mesaj bırakmadan sitenizden çıkmak istemedim.

  Bundan sanırım yaklaşık 2 ay önce neden blog açmalısınız başlıklı yazınızdan etkilenerek bir blog açmaya karar verdim ve bu rehberi de takip ederek blog sitemi oluşturdum. Yapılması gereken bütün çalışmaları yaptım ve adsense’e kaydoldum.

  Şuanda adsense’den günlük ortalama 15-20 lira gibi bir kazancım var ama inanıyorum ki kazancım günden güne artacak. Buna vesile olduğunuz için size çok ama çok teşekkür ederim. İyi ki varsınız. :):)

 2. @Ecem. E-posta bültenimize kaydolduğunuz, sitemizi tekrardan ziyaret ettiğiniz ve böylesine güzel, motive edici bir mesaj bıraktığınız için ben teşekkür ederim.

  Bir katkımız olduysa ne mutlu bize. Bu serüvende size başarılar, bol kazançlar dilerim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir