Blog Nasıl Açılır?: Adım Adım Blog Kurmak (Blog Açma Rehberi 2020)

Bir blog mu açmaya karar verdiniz? İşte bu harika! Çünkü şuanda bu konuda sizi yönlendirecek en doğru adrestesiniz.

Bu rehber ile hiçbir teknik bilgiye, beceriye ihtiyaç duymadan MAX 15 dk’da istediğiniz konseptte “profesyonel bir şekilde ve kolayca” kendi blog sitenizi oluşturabilirsiniz.

Blogolustur.com rehberliğinde 10.000+ kişi blogunu kolayca oluşturdu. Bir çoğu kendi sitesinden kazanç elde etmeye başladı bile!

Rehber sonunda blog sitesi açtıktan sonra neler yapılır? gibi bilgilerin verildiği diğer yazılarla hiç hız kesmeden devam edebilirsiniz.

Aklınızdaki herhangi bir soru işareti veya yaşadığınız bir sorun için iletişim sayfasından bana mesaj gönderebilirsiniz.

Öncelikle bilmeniz gerekenler

Blog kurulum adımlarına girmeden önce aşağıda blogumuzu kurarken karşımıza çıkacak şu üç terimin ne olduğunu bilmeniz gerektiğini düşündüm.

 Web adresi (alan adı):  İnsanların sitenize ulaşmaları için kullandıkları size özel bir adrestir. Web adresini domain veya alan adı olarak da tanımlayabiliriz.

Web adreslerinde ö, ç, ğ, ü, ş, ı gibi türkçe karakterler kullanılmaz.

Blog için örnek web adresleri: alikarakacan.com, asliguleryuz.com, melisingunlugu.net, esrarengizblogcu.com, gezdimgordum.com, chefenver.com, ezgidentarifler.net, teknolojirehberim.net, muhendiskafasi.com ..

 Hosting:  Blog sitenize ait bütün dosyaların bulunduğu, sitemizin çalışmasını sağlayan sürekli olarak açık olan sanal bilgisayarlardır.

 Wordpress:  Hosting içinde bulunan gelişmiş özelliklere sahip kullanımı oldukça basit ve hızlı olan dünyanın en iyi site kurulum, yayın ve yönetim sistemidir.

Blog tasarımı seçme, yazı yazma, düzenleme, resim ekleme, yazılara gelen yorumları onaylama, cevaplama kullanıcı ve şifre değiştirme gibi daha bir çok işlemi wordpress üzerinden yapıyoruz.

Blogolustur.com dahil olmak üzere popüler ve profesyonel blog sitelerinin yaklaşık %90’ı bu yazının devamında da kurulumu anlatıldığı wordpress ile kurulmuştur.

Adım adım blog kurulumu

Şimdi dünyanın en kaliteli, en güvenilir firmasından web adresimizi kaydedip, hosting hizmetimizi de alıp wordpress ile blog sitemizi kuracağız.

Bu firmada hosting ile birlikte ücretsiz özel web adresinizi kaydedebilir, site bilgi güvenliği için otomatik ücretsiz SSL sertifikası alabiliyorsunuz.

Ayrıca bu firmanın hosting hizmeti sınırsızdır. (Sınırsız hosting = Sınırsız ziyaretçi = Sınırsız kazanç)

Ücretsiz özel web adresi ve sınırsız hosting için tıklayın

Blog oluşturmak için web adresi ve hosting almak

Üstte verdiğim butona tıkladıktan sonra sitenin indirimli sayfası açılacaktır. Bu sayfadan “Get Started Now”a tıklıyoruz.

Web adresi belirlemek

Web adresi (domain) belirlemek

İlk adımda blog adresimizi yani web adresimizi belirleyeceğiz. Resimde örnek olması amacıyla ben “ornekblogadi.com” adresini kullandım. Siz istediğiniz web adresini yazıp arayıp sorgulayın.

blog açmak için web adresi

Kullanılabilir web adresi – Blog açmak

İstediğiniz web adresini sorguladığınızda eğer “Nice, your domain name is available!” mesajını aldıysanız istediğiniz web adresi boşta ve kullanılabilir demektir.

Eğer “Sorry, this name is taken.” mesajını aldıysanız da sorguladığınız web adresi daha önce başkası tarafından alınmıştır.

Kullanılabilir bir web adresi bulduysanız “Next, choose my term” butonuna tıklayarak devam edelim.

Blog kurmak - yıllık hosting

Yıllık hosting planı – Blog kurmak

Bu sayfada web adresimizi ve hosting hizmetimizi kaç yıllığına kiralayacağımızı belirliyoruz. Şimdilik 1 yıllığına kiralamak yeterli olacaktır.

Seneye siteniz başarılı bir şekilde ilerlemeye devam ediyor ve buna bağlı olarak sitenizin yayınını devam ettirmek istiyorsanız hizmetlerinizi o zaman yenileyebilirsiniz. Hatta bunu yaparken dilerseniz seneye başka bir firmaya da kolayca taşınabilirsiniz.

Ek hizmetler

Ek hizmetler – Blog kurmak

iPage size burada web adresi bilgileri gizleme, otomatik site yedekleme ve ekstra site güvenliği gibi ek hizmetler sunmak isteyecektir. Fakat bunlara gerçekten hiç gerek yok.

Çünkü web adresinizin bilgilerinin açık veya gizli olması pek önemli değildir. Bunun dışında sitenizin yedeğini kendiniz belirli zaman aralıklarında manuel olarak alabilirsiniz.

Ayrıca site güvenliğini de kendiniz sağlayabilirsiniz. Keza blogunuzu kurduktan sonra bunun nasıl yapıldığını yeni açılan bir blog sitesi için yapılması gereken çalışmalar yazısında göstereceğim. Yani güvenlik için de ekstra bir hizmet almanıza gerek yok.

Ek seçenekleri kaldırarak devam ediyoruz.

Blog açmak - fatura

Fatura bilgileri – Blog açmak

Satın alma işlemini tamamlamak için son olarak fatura bilgilerimizi ve ödeme için kart bilgilerimizi girmemiz gerekiyor.

Fatura bilgilerindeki alanlar;

 1. Email address (e-posta adresiniz),
 2. Phone number (telefon numaranız): Başında sıfır olmadan yazın.
 3. First name (adınız),
 4. Last name (soyadınız),
 5. Street adress (adresiniz),
 6. Address 2 (ek adres alanı): Adresin devamını yazmak için bu alanı kullanabilirsiniz, fakat zorunlu değildir. Boş bırakabilirsiniz.
 7. Country (ülkeniz),
 8. Postal code (posta kodunuz),
 9. City (şehir),
 10. State (eyalet): Bu alanda normalde eyaletler görünür. Siz ülke olarak Türkiye’yi seçtiyseniz bu alanı none olarak bırakabilirsiniz.

Kart bilgileri;

 1. Card number (kart numarası) alanına kartınızın ön yüzündeki numarayı,
 2. Security code (güvenlik kodu) alanına kartınızın arkasında bulunan 3 veya 4 haneli güvenlik kodunu,
 3. Son olarak Exp, Month, ve Exp. Year (ay ve yıl) alanlarına da kartın ön yüzünde bulunan son kullanma tarihini giriyoruz.

Bu bilgileri doğru bir şekilde yazdığınızda “Purchase now” butonuna tıklayarak satın alma işlemini tamamlayalım ve hemen ardından blog kurulumunu yapalım.

Satın alma işlemi başarıyla gerçekleştirildiğinde ödemenizin onaylandığını belirten bir mesaj ve tıkladığınızda kontrol paneline gidebileceğiniz bir buton ile karşılaşacaksınız.

Bu butona tıklayarak gerekli bilgileri girdikten hemen sonra blog sitenizi kurabilirsiniz.

Blog oluşturma rehberi - ipage şifresi

Blog oluşturmak – iPage hesap şifresi

Öncelikle ipage hesabınız için güçlü bir şifre belirliyorsunuz. Şifreniz en az 6 karakterden oluşmalıdır. Ayrıca şifrenizde en az bir büyük harf, iki sayı ve virgül, nokta gibi bir özel karakter olmalıdır.

Blog kurma rehberi - ipage

Blog kurmak- iPage güvenlik sorusu

Sonrasında güvenlik sorunuzu ve cevabınızı belirlemelisiniz. Varsayılan olarak “en sevdiğiniz öğretmenin adı” sorusu seçili olarak gelecektir. Sorunun hemen altındaki kutucuğa istediğiniz cevabı yazabilirsiniz.

Şifre ve güvenlik sorusu gibi gerekli alanları doldurduktan sonra sayfanın en altına bulunan “Kaydet ve Devam et” butonuna tıklayarak artık blog kurulumuna geçebilirsiniz.

Web adreslerim

Hesabınıza ulaştığınızda aldığınız web adresinin altındaki “Manage” butonuna tıklayalım.

WordPress blog kurulumu

Sitemizi wordpress ile kurmak için yan menüden “WordPress”i seçip açılan sayfadan da “Get Started” butonuna tıklayalım.

Hosting

Satın aldığınız hostingi kullanmak için “User Existing”e tıklayın.

Web sitenizin adı

Sitenizin adını yazıp “Continue” butonuna tıklayın.

Yönetici hesabı

Web site yöneticisinin e-posta adresini, kullanıcını adını, şifresini belirleyin ve wordpress’i kurmak için “Install WordPress” butonuna tıklayarak kurulumu bitirin.

WordPress blog yönetici panelinize “meselablogunuz.com/wp-admin” şeklinde ulaşabilirsiniz ve az önce belirlediğiniz yönetici kullanıcı adı ve şifreniz ile giriş yapabilirsiniz.

Wordpress hoşgeldiniz sayfası

WordPress’e hoşgeldiniz

Ve karşınızda blog sitenizin wordpress yönetici paneli. Sitenizle ilgili olarak bütün ayarları ve düzenlemeleri bu panel üzerinden yapabilirsiniz.

Size yan paneldeki temel seçeneklerin ne işe yaradıklarını kısaca açıklayayım.

Yazılar: Blogunuz için yeni içerikler hazırlayabilir, yayınlayabilir ve mevcut içerikleri düzenleyebilirsiniz. Ayrıca yazılarınız için kategorileri de belirleyebilirsiniz.

Kurulum ile birlikte gelen “Hello world” başlıklı yazı örnek olarak oluşturulmuştur. Bu yazıyı silmenizi tavsiye ederim.

Ortam: Blog sitenizde bulunan resim, video gibi dosyaları buradan görebilir, düzenleyebilir ve isterseniz yeni dosya yükleyebilirsiniz.

Sayfalar: Genel olarak blog siteniz için hakkımızda, iletişim gibi bölümleri hazırlamak için kullanabilirsiniz. Kurulumla birlikte oluşturulmuş “Sample Page (Örnek sayfa)” başlıklı sayfayı silebilirsiniz.

Yorumlar: Yazılarınıza gelen yorumları görebilir, onaylayabilir ve düzenleyip silebilirsiniz.

Görünüm: Buradan blog sitenizin tasarımını değiştirebilir ve özelleştirebilirsiniz. Ayrıca menü bölümünü kullanarak sitenize seçenekler ekleyebilirsiniz.

Eklentiler: Sitenize yeni özellikler eklemek isterseniz eklenti dediğimiz ek yazılımları sitenize yükleyerek kullanabilirsiniz. Mesela yazılarınızın en altına sosyal medya paylaşım butonları ekleyebilirsiniz veya bir online chat sistemi ..

Kullanıcılar: Siteniz için farklı bir kullanıcı tanımlayabilir ve bu kullanıcının rolünü belirleyerek kısıtlama koyabilirsiniz.

Araçlar: Burada site verilerinizi indirebileceğiniz ve yükleyebileceğiniz bazı seçenekler bulunuyor. Bu seçenekler daha çok site taşıma işlemlerinde kullanılmaktadır.

Ayarlar: Site başlığı, slogan, yorum tercihleri gibi genel ayarları yapabileceğiniz bölümdür.

Sırada neler var?

Evet, blog sitenizi oluşturduysanız şimdi blogunuz için tasarım, siteyi arama motorlarına ekleme ve site tanıtımı gibi bazı önemli çalışmaları yapmanız gerekiyor.

Ayrıca insanlar sitenizi yavaş yavaş ziyaret etmeye başladığında google adsense’e kaydolup blog sitenizden para kazanmaya başlayabilirsiniz

Hey!

En yeni içeriklerimizden, harika fırsatlardan ve diğer bütün gelişmelerden anında haberdar olmak ister misiniz? Bunun için e-posta bültenimize kaydınızı yapabilirsiniz.

ŞİMDİ KAYDOLUN

Bu yazıyı sosyal medyada paylaşarak blog dünyasına katkıda bulunabilirsiniz.

 

BU YAZI HAKKINDA 6 YORUM VAR

 1. Merhaba. Bugün sizden e-postama blog hizmetleriniz ile ilgili bir mail geldi ve hizmetlerinizi incelemek için sitenize tekrardan girdim ama bu sefer bir mesaj bırakmadan sitenizden çıkmak istemedim.

  Bundan sanırım yaklaşık 2 ay önce neden blog açmalısınız başlıklı yazınızdan etkilenerek bir blog açmaya karar verdim ve bu rehberi de takip ederek blog sitemi oluşturdum.

  Şuanda adsense’den günlük ortalama 15-20 lira gibi bir kazancım var ama inanıyorum ki kazancım günden güne artacak. Buna vesile olduğunuz için size çok ama çok teşekkür ederim. İyi ki varsınız. :):)

 2. @Ecem. E-posta bültenimize kaydolduğunuz, sitemizi tekrardan ziyaret ettiğiniz ve böylesine güzel, motive edici bir mesaj bıraktığınız için ben teşekkür ederim.

  Bir katkımız olduysa ne mutlu bize. Bu serüvende size başarılar, bol kazançlar dilerim.

 3. Merhaba. Bende bir blog oluşturmak istiyorum. İlk önce bu yazıdaki işlemleri yapıp blog sitesi oluşturup adsenseye üyelik mi açayım? Teşekkür ederim.

 4. @Seda GÜLER. Merhaba, evet bu yazıdan resimleri adım adım takip ederek blog sitenizi kolayca oluşturabilirsiniz. Yazı sonunda belirtilen çalışmaları yapıp sonrasında adsense’e kaydolabilirsiniz. İyi çalışmalar.

 5. Blog oluşturmak istiyorum ama inanın hiç bir bilgiye sahip değilim yardımcı olur musunuz?

 6. @Asiye. Merhaba, sormak istediğiniz bütün sorular ve yaşadığınız sorunlar için iletişim sayfasından bize mesaj gönderebilirsiniz.

Bu yazı için yorumlar şuan kapalı.