Blog Nasıl Açılır?: VİDEO + Resimli Anlatımla Blog Kurmak (Blog Açma Rehberi 2020)

Bir blog mu açmaya karar verdiniz? İşte bu harika! Çünkü şuanda bu konuda sizi yönlendirecek en doğru adrestesiniz.

Bu rehber ile hiçbir teknik bilgiye, beceriye ihtiyaç duymadan MAX 15 dk’da istediğiniz konseptte “profesyonel bir şekilde ve kolayca” kendi blog sitenizi oluşturabilirsiniz.

Ayrıca rehber sonunda blog sitesi açtıktan sonra neler yapılır? blogdan nasıl para kazanılır? gibi bilgilerin verildiği diğer yazılarla hiç hız kesmeden devam edebilirsiniz.

Bir blog oluşturmak için kesinlikle hiçbir teknik bilgiye veya beceriye ihtiyacınız yok. Blogolustur.com rehberliğinde 10.000+ kişi blogunu kolayca oluşturdu!

Öncelikle bilmeniz gerekenler

Blog kurulum adımlarına girmeden önce aşağıda blogumuzu kurarken karşımıza çıkacak şu üç terimin ne olduğunu bilmeniz gerektiğini düşündüm.

 Web adresi (alan adı):  İnsanların sitenize ulaşmaları için kullandıkları size özel bir adrestir. Web adresini domain veya alan adı olarak da tanımlayabiliriz.

Web adreslerinde ö, ç, ğ, ü, ş, ı gibi türkçe karakterler kullanılmaz.

Blog için örnek web adresleri: alikarakacan.com, asliguleryuz.com, melisingunlugu.net, esrarengizblogcu.com, gezdimgordum.com, chefenver.com, ezgidentarifler.net, teknolojirehberim.net, muhendiskafasi.com ..

 Hosting:  Blog sitenize ait bütün dosyaların bulunduğu, sitemizin çalışmasını sağlayan sürekli olarak açık olan sanal bilgisayarlardır.

 Wordpress:  Hosting içinde bulunan gelişmiş özelliklere sahip kullanımı oldukça basit ve hızlı olan dünyanın en iyi site kurulum, yayın ve yönetim sistemidir.

Blog tasarımı seçme, yazı yazma, düzenleme, resim ekleme, yazılara gelen yorumları onaylama, cevaplama kullanıcı ve şifre değiştirme gibi daha bir çok işlemi wordpress üzerinden yapıyoruz.

Blogolustur.com dahil olmak üzere popüler blog sitelerinin yaklaşık %90’ı bu yazının devamında da kurulumu anlatıldığı wordpress ile kurulmuştur.

Tabi wordpress dışında blog sitenizi kurabileceğiniz ve hatta ücretsiz olarak başlayabileceğiniz farklı bir web sitesi oluşturucusu da bulunmaktadır.

Eğer farklı bir web sitesi oluşturucusu denemek isterseniz;

(Buraya tıklayarak) hesap oluşturup adımları takip ederek bir blog sitesi kurabilirsiniz.

Ama ben size her açıdan kesinlikle wordpress’i öneriyorum.

WordPress ile blog kurulumu (video + resimli anlatım)

Şimdi dünyanın en kaliteli, en güvenilir firmasından web adresimizi kaydedip, hosting hizmetimizi de alıp wordpress ile blog sitemizi kuracağız.

Aşağıdaki linke tıkladıktan sonra karşınıza çıkan sayfadan “Başlayın” butonuna tıklayın veya “Temel hosting planını” sepete ekle diyerek devam edin.

Temel hosting paketi başlangıç için en uygun plandır ve bir blog sitesi kurmak için yeterli özelliklere sahiptir.

Fakat iyi bir bütçeniz varsa size bir üst paketi (Deluxe) önerebilirim.

Ücretsiz web adresi ve %80 indirimli hosting için tıklayın

Hosting ve alan adı

WordPress hosting ve alan adı (web adresi)

Size indirim linkini verdiğim bu hosting hizmeti de wordpress için özel olarak yapılandırılmıştır. (daha yüksek performans ve güvenlik)

Başlayın butonuna tıklayıp temel hosting planını seçtikten sonra ilk önce blogumuzun alan adını yani web adresini belirliyoruz.

Başlamadan önce: Dilerseniz blog açma işlemlerini alttaki video’yu izleyerek de yapabilirsiniz (10 dk) ya da videoyu atlayarak resimli anlatımla devam edebilirsiniz.

Blog açma işleminin nasıl yapıldığını resimler şeklinde adım adım öğrenmek isteyenler için yazıya devam ediyorum.

Alan adı sorgusu

Alan adı arama (Web adresi belirleme)

Ben üstteki görselde örnek olarak “benimblogsitem.com” yazıyorum ve hemen sağ taraftan aratarak başkası tarafından alınmış mı diye kontrol ediyorum.

Siz de istediğiniz web adresini yazıp “Arama” butonuna tıklayarak sorgulayıp başka tarafından alınmış mı diye kontrol edin.

Uzantının .com olması şart değil .net veya .org gibi en çok tercih edilen uzantılardan birini de kullanabilirsiniz.

Uygun web adresi - Blog kurmak

Kullanılabilir web adresi – Blog nasıl kurulur?

Eğer aradığınız web adresini başkası almamışsa “Alan adınız kullanılabilir” mesajını alacaksınız. Sonrasında “Seçin ve Devam Edin” butonuna tıklayarak devam edebilirsiniz.

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak – Blog nasıl açılır?

Web adresinizi ve hosting hizmetinizi alabilmeniz için bir godaddy müşteri hesabı oluşturmalısınız. E-posta adresinizi yazıp, bir kullanıcı adı ve şifre belirleyerek hızlıca hesabınızı oluşturabilirsiniz.

Fatura bilgileri - blog oluştur

Fatura bilgileri – Blog oluşturmak

Hesabınızı oluşturduktan sonra fatura bilgilerinizi yazın ve “Kaydet” butonuna tıklayın.

Ödeme - Blog oluşturmak

Ödeme – Blog sitesi oluşturmak

Fatura bilgilerinizi girdikten sonra da hizmetlerinizin ücretini bir kart ile ödemelisiniz.

Kart numaranızı, kartın ön yüzündeki son kullanma tarihini ve kartın arkasındaki güvenlik kodunu girdikten sonra “Kaydet” diyelim.

Siparişi tamamla - Blog oluşturun

Sipariş tamamlayın – Blog sitesi oluştur

Hizmetlerinizi satın almak ve kurulumu yapmak için son olarak “Satın Alma İşlemini Tamamla” butonuna tıklayın.

WordPress ile blog kurulumu

Blog sitesi kur

Kurulum – Blog sitesi kurmak

Üstte eklediğim görseldeki gibi karşınıza çıkan sayfada ne yapmak isterseniz bölümünde “Yepyeni bir site oluşturun” ve veri merkezini “Avrupa” olarak seçin.

Ayrıca wordpress blog yönetici kullanıcı adınızı ve şifrenizi belirleyin. Bu kullanıcı adı ve şifre ile blog sitenizin yönetici paneline ulaşacak ve sitenizin bütün düzenlemelerini, ayarlarını vs. bu panelden yapacağız.

Seçenekleriniz, blog sitenizin yönetici kullanıcı adı ve şifresi tamamsa “Ekle” butonuna basarak wordpress’in yüklenmesini başlatın.

Yükleme biraz zaman alabilir. Lütfen sabırla bekleyin.

Blog sitesi oluşturmak

WordPress ile blog sitesi oluşturmak

Yükleme tamamladığı zaman yukarıdaki gibi bir mesaj alacaksınız.

Yönetici paneline gitmeden önce kaydettiğiniz web adresini wordpress’e tanımlamak için “Sitelerime git” bağlantısına tıklayın.

Blog sitesi açmak

Yönetilebilir WP – Blog sitesi açmak

Yönetilebilir wordpress sayfasından “Özelleştirilmiş alan adı ekleyin” bağlantısına tıklayın.

Blog sitesi kurmak

Alan adı ekle – Blog kurmak

Karşınıza çıkan sayfanın sağ üst köşesindeki “Alan adı ekleyin” butonuna tıklayın.

Web adresi - alan adı seçmek

Alan adı seçmek – Blog kurmak

Ardından kaydettiğiniz web adresini seçerek “Ekle” butonuna tıklayın. Bu işlemleri tamamladıktan sonra artık blog sitenizin yönetici paneline gidebilirsiniz.

WordPress blog yönetici panelinize “meselablogunuz.com/wp-admin” şeklinde ulaşabilirsiniz ve kurulumun başında belirlediğiniz kullanıcı adı ve şifreniz ile giriş yapabilirsiniz.

Wordpress başlangıç

WordPress sihirbazı – Blog açmak

Yönetici panelinize ilk defa giriyorsanız karşınıza wordpress başlangıç sihirbazı gelebilir. Buradaki ayarları daha sonra yapacağımız için “Hayır, teşekkürler” butonuna tıklayarak devam edebilirsiniz.

Wordpress hoşgeldiniz sayfası

WordPress’e hoşgeldiniz

Ve karşınızda blog sitenizin wordpress yönetici paneli. Sitenizle ilgili olarak bütün ayarları ve düzenlemeleri bu panel üzerinden yapabilirsiniz.

Size yan paneldeki temel seçeneklerin ne işe yaradıklarını kısaca açıklayayım.

Yazılar: Blogunuz için yeni içerikler hazırlayabilir, yayınlayabilir ve mevcut içerikleri düzenleyebilirsiniz. Ayrıca yazılarınız için kategorileri de belirleyebilirsiniz.

Kurulum ile birlikte gelen “Hello world” başlıklı yazı örnek olarak oluşturulmuştur. Bu yazıyı silmenizi tavsiye ederim.

Ortam: Blog sitenizde bulunan resim, video gibi dosyaları buradan görebilir, düzenleyebilir ve isterseniz yeni dosya yükleyebilirsiniz.

Sayfalar: Genel olarak blog siteniz için hakkımızda, iletişim gibi bölümleri hazırlamak için kullanabilirsiniz. Kurulumla birlikte oluşturulmuş “Sample Page (Örnek sayfa)” başlıklı sayfayı silebilirsiniz.

Yorumlar: Yazılarınıza gelen yorumları görebilir, onaylayabilir ve düzenleyip silebilirsiniz.

Görünüm: Buradan blog sitenizin tasarımını değiştirebilir ve özelleştirebilirsiniz. Ayrıca menü bölümünü kullanarak sitenize seçenekler ekleyebilirsiniz.

Eklentiler: Sitenize yeni özellikler eklemek isterseniz eklenti dediğimiz ek yazılımları sitenize yükleyerek kullanabilirsiniz. Mesela yazılarınızın en altına sosyal medya paylaşım butonları ekleyebilirsiniz veya bir online chat sistemi ..

Kullanıcılar: Siteniz için farklı bir kullanıcı tanımlayabilir ve bu kullanıcının rolünü belirleyerek kısıtlama koyabilirsiniz.

Araçlar: Burada site verilerinizi indirebileceğiniz ve yükleyebileceğiniz bazı seçenekler bulunuyor. Bu seçenekler daha çok site taşıma işlemlerinde kullanılmaktadır.

Ayarlar: Site başlığı, slogan, yorum tercihleri gibi genel ayarları yapabileceğiniz bölümdür.

Sırada ne var?

Öncelikle tebrik ederim! Artık sizin de bir blogunuz var.

Evet, blog sitenizi oluşturduysanız şimdi blogunuz için tasarım, siteyi arama motorlarına ekleme ve site tanıtımı gibi bazı önemli çalışmaları yapmanız gerekiyor.

Ayrıca insanlar sitenizi yavaş yavaş ziyaret etmeye başladığında google adsense’e kaydolup blog sitenizden para kazanmaya başlayabilirsiniz.

Hey!

En yeni içeriklerimizden, harika fırsatlardan ve diğer bütün gelişmelerden anında haberdar olmak ister misiniz? Bunun için e-posta bültenimize kaydınızı yapabilirsiniz.

ŞİMDİ KAYDOLUN

Bu yazıyı sosyal medyada paylaşarak blog dünyasına katkıda bulunabilirsiniz.

 

BU YAZI HAKKINDA 8 YORUM VAR

 1. Merhaba. Bugün sizden e-postama blog hizmetleriniz ile ilgili bir mail geldi ve hizmetlerinizi incelemek için sitenize tekrardan girdim ama bu sefer bir mesaj bırakmadan sitenizden çıkmak istemedim.

  Bundan sanırım yaklaşık 2 ay önce neden blog açmalısınız başlıklı yazınızdan etkilenerek bir blog açmaya karar verdim ve bu rehberi de takip ederek blog sitemi oluşturdum. Yapılması gereken bütün çalışmaları yaptım ve adsense’e kaydoldum.

  Şuanda adsense’den günlük ortalama 15-20 lira gibi bir kazancım var ama inanıyorum ki kazancım günden güne artacak. Buna vesile olduğunuz için size çok ama çok teşekkür ederim. İyi ki varsınız. :):)

 2. @Ecem. E-posta bültenimize kaydolduğunuz, sitemizi tekrardan ziyaret ettiğiniz ve böylesine güzel, motive edici bir mesaj bıraktığınız için ben teşekkür ederim.

  Bir katkımız olduysa ne mutlu bize. Bu serüvende size başarılar, bol kazançlar dilerim.

 3. Merhaba. Bende bir blog oluşturmak istiyorum İlk önce sizin videonuzdaki işlemleri yapıp blog sitesi oluşturup adsenseye üyelik mi açayım? Teşekkür ederim.

 4. @Seda GÜLER. Merhaba, evet bu yazıda dilerseniz resimleri adım adım takip ederek dilerseniz de videoyu izleyerek blog sitenizi oluşturabilirsiniz. Yazı sonunda belirtilen çalışmaları yapıp sonrasında adsense’e kaydolabilirsiniz. İyi çalışmalar.

 5. Blog hesabını açarken yıllık olarak mı 70 lira ödüyoruz yoksa aylık mı? yani ne kadar para ödememiz gerekir? yazdığınız yazılar için teşekkürler :).

 6. @Monserose. Merhaba, yazıda verdiğimiz indirim kuponu linkine tıkladıktan sonra hosting hizmetinizi yıllık 70 TL’ye alabilir ve web adresinizi de ücretsiz bir şekilde kaydedebilirsiniz.

 7. Blog oluşturmak istiyorum ama inanın hiç bir bilgiye sahip değilim yardımcı olur musunuz?

 8. @Asiye. Merhaba, sormak istediğiniz bütün sorular ve yaşadığınız sorunlar için “ücretsiz destek” sayfasından bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Bu yazı için yorumlar şuan kapalı.