Blog Oluşturma Rehberi: Teknik Bilgi Gerekmeden Profesyonel Bir Blog Kurmak (2019 Full Rehber)

Biliyor musunuz? blogolustur.com rehberliğinde 10.000+ kişi blogunu oluşturdu ve bir çoğu kazanç elde etmeye başladı bile!

Nedir bu blog?

Bloglar, insanların bilgi birikimlerini, tecrübelerini, düşüncelerini, eleştirilerini, fikirlerini veya görüp, duyduklarını paylaştıkları internetin büyük bir kısmını oluşturan web siteleridir.

HERKES İÇİN BLOG REHBERİ

Yaş veya eğitim durumu farketmeksizin hiçbir teknik bilgiye ihtiyaç duymadan bu rehberi takip ederek dakikalar içerisinde (MAX 15 dk.) her konseptte profesyonel bir şekilde ve kolayca kendi blog sitenizi oluşturabilirsiniz.

Ayrıca sormak istediğiniz herhangi bir şey veya yaşadığınız bir sorun için iletişim sayfasından mesaj gönderebilirsiniz.

Bu rehber ile profesyonel bir blog nasıl oluşturulur? Blog kurmak için neler gerekli? ücretli mi? blog nasıl kurulur? nasıl kullanılır? nasıl yazılır?

ve hatta blog açtıktan sonra neler yapılır? blogdan nasıl para kazanılır? gibi her konu hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Dilerseniz hemen başlayalım.

Adım adım blog oluşturmak

Blogunuzu oluşturduktan sonra devam edin;

Profesyonel bir blog sitesi kurmak için ne gerekli?

Web adresi: İnsanların sitenize ulaşmaları için bir web adresiniz olmalı. Web adresini domain veya alan adı olarak da tanımlayabiliriz.

Mesela blogolustur.com veya facebook.com bir web adresidir.

Hosting: Blog sitenize ait dosyalarınızın bulunduğu bir firmada barındırılan sürekli olarak açık olan sanal bilgisayarlardır. Web adresi gibi bu hizmeti de bir firmadan alacağız.

Blog açmak ücretli mi?

Web adresi ve hosting hizmeti edinmek için herkes gibi sizin de ufak bir ücret ödemeniz gerekiyor.

Fakat bunu hiç dert etmeyin!

Çünkü zaten profesyonel ve başarılı bir blog oluşturmak adına aldığınız bu hizmetlerin parasını da ilerleyen zamanda blog sitenizde yayınladığınız reklamlardan kazandığınız paralar ile fazlasıyla çıkarıyorsunuz.

Tabi reklam alabilmek için sitenizi profesyonel bir şekilde oluşturmalısınız. Hiç kimse veya hiç bir firma kötü bir sitede reklam yayınlamak istemez.

Peki ücretsiz olarak blog açılır mı?

Açık konuşayım;

Eğer “benim blogdan para kazanmak ve bu işte iyi bir seviyeye gelme gibi bir amacım yok” diyorsanız blog sayfası oluşturmak için tumblr gibi ücretsiz servisleri kullanabilirsiniz.

Neden öyle dedim? Çünkü ücretsiz servislerle .com .net gibi bir web adresi kaydedemez, istediğiniz tasarımı kullanamaz, iyi bir imaja sahip olamaz, reklam alıp para kazanamaz ve herhangi bir sorunda da yardım alamazsınız.

Ayrıca bu servislerle açılan blog sayfalarının herhangi bir sebep yüzünden kapanma ihtimali de çok yüksektir.

Bu sebeplerden ötürü kesinlikle size bu rehberde anlattığım şekilde bir web adresi almanızı ve hosting hizmetinizle birlikte wordpress kullanmanızı öneriyorum.

WordPress (wp) nedir?

WordPress, kullanımı oldukça basit, hızlı, güvenli, dünyada en çok tercih edilen profesyonel site yayın ve yönetim yazılımıdır.

Mesela wordpress ile yüzbinlerce hazır harika temalar (tasarımlar) içerisinden beğendiğinizi tek tıkla kurabilir, düzenleyebilir, hızlıca içerikler hazırlayabilir, yayınlayabilir ve sitenize sayamayacağım bir çok özellik ekleyebilirsiniz.

Ayrıca wordpress kullanmak için ekstra bir ücret ödemenize gerek yok. Sadece web adresinizin ve hosting hizmetinizin olması yeterlidir.

blogolustur.com sitesi dahil olmak üzere diğer bir çok popüler web siteleri de wordpress kullanmaktadır.

Blog sitesi kurulumu ve kullanımı

Web adresimizi ve hosting hizmetimizi dünyanın en büyük ve en kaliteli firmasından aşağıdaki kampanya linkiyle en ucuz fiyata hızlıca satın alacağız.

Hemen ardından da blog kurulumunu yapacağız.

Ücretsiz web adresi ve %80 indirimli hosting kodu

Wordpress ile blog oluşturma rehberi

WordPress hosting ve alan adı (web adresi)

Size kampanya linkini verdiğim bu hosting hizmeti wordpress için özel olarak yapılandırılmıştır. (daha yüksek performans ve güvenlik)

Ücretsiz web adresi ve indirimli hosting sayfasına gittiğinizde “Başlayın” butonuna tıklayarak en uygun ve başlangıç paketi olan temel hosting paketi ile devam edelim.

Temel hosting paketi bir blog sitesi kurmak için yeterli özelliklere sahiptir.

Blog nasıl oluşturulur?

Blog nasıl oluşturulur? – Web adresi belirleyin

Evet, şimdi blogumuzun alan adını yani web adresini belirleyelim.

Ben üstteki görselde örnek olarak “benimblogsitem.com” adresini yazdım. Uzantının .com olması şart değil .net veya .org gibi en çok tercih edilen uzantılardan birini de kullanabilirsiniz.

İstediğiniz web adresini yazıp “Arama” butonuna tıklayarak sorgulayın.

Web adresinizde ö, ç, ğ, ü, ş, ı gibi türkçe karakterler kullanmayın.
Uygun web adresi - Blog kurmak

Kullanılabilir web adresi – Blog nasıl kurulur?

Eğer aradığınız web adresi daha önce alınmamışsa “Alan adınız kullanılabilir” mesajını alacaksınız. Sonrasında “Seçin ve Devam Edin” butonuna tıklayarak devam edebilirsiniz.

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak – Blog nasıl açılır?

Web adresinizi ve hosting hizmetinizi alabilmeniz için bir godaddy müşteri hesabı oluşturmalısınız.

Hesap oluştur” butonuna tıklayarak e-posta adresinizi yazıp, bir kullanıcı adı ve şifre belirleyerek hızlıca hesabınızı oluşturabilirsiniz.

Fatura bilgileri - blog oluştur

Fatura bilgileri – Blog oluşturmak

Hesabınızı oluşturduktan sonra fatura bilgilerinizi yazın ve “Kaydet” butonuna tıklayın.

Ödeme - Blog oluşturmak

Ödeme – Blog sitesi oluşturmak

Fatura bilgilerinizi girdikten sonra da hizmetlerinizin ücretini bir kart ile ödemelisiniz.

Kart numaranızı, kartın ön yüzündeki son kullanma tarihini ve kartın arkasındaki güvenlik kodunu girdikten sonra “Kaydet” diyelim.

Siparişi tamamla - Blog oluşturun

Sipariş tamamlayın – Blog sitesi oluştur

Hizmetlerinizi satın almak ve kurulumu yapmak için son olarak “Satın Alma İşlemini Tamamla” butonuna tıklayın. Hemen ardından kuruluma başlayalım.

Blog sitesi kur

Kurulum – Blog sitesi kurmak

Üstte eklediğim görseldeki gibi karşınıza çıkan sayfada ne yapmak isterseniz bölümünde “Yepyeni bir site oluşturun” ve veri merkezini “Avrupa” olarak seçin.

Ayrıca wordpress blog yönetici kullanıcı adınızı ve şifrenizi belirleyin. Bu kullanıcı adı ve şifre ile blog sitenizin yönetici paneline ulaşacak ve sitenizin bütün düzenlemelerini, ayarlarını vs. bu panelden yapacağız.

Seçenekleriniz, blog sitenizin yönetici kullanıcı adı ve şifresi tamamsa “Ekle” butonuna basarak wordpress’in yüklenmesini başlatın.

Yükleme biraz zaman alabilir. Lütfen sabırla bekleyin.

Blog sitesi oluşturmak

WordPress ile blog sitesi oluşturmak

Yükleme tamamladığı zaman yukarıdaki gibi bir mesaj alacaksınız.

Yönetici paneline gitmeden önce kaydettiğiniz web adresini wordpress’e tanımlamak için “Sitelerime git” bağlantısına tıklayın.

Blog sitesi açmak

Yönetilebilir WP – Blog sitesi açmak

Yönetilebilir wordpress sayfasından “Özelleştirilmiş alan adı ekleyin” bağlantısına tıklayın.

Blog sitesi kurmak

Alan adı ekle – Blog kurmak

Karşınıza çıkan sayfanın sağ üst köşesindeki “Alan adı ekleyin” butonuna tıklayın.

Web adresi - alan adı seçmek

Alan adı seçmek – Blog kurmak

Ardından kaydettiğiniz web adresini seçerek “Ekle” butonuna tıklayın. Bu işlemleri tamamladıktan sonra artık blog sitenizin yönetici paneline gidebilirsiniz.

WordPress blog yönetici panelinize “meselablogunuz.com/wp-admin” şeklinde ulaşabilirsiniz ve kurulumun başında belirlediğiniz kullanıcı adı ve şifreniz ile giriş yapabilirsiniz.

Wordpress başlangıç

WordPress sihirbazı – Blog açmak

Yönetici panelinize ilk defa giriyorsanız karşınıza wordpress başlangıç sihirbazı gelebilir. Buradaki ayarları daha sonra yapacağımız için “Hayır, teşekkürler” butonuna tıklayarak devam edebilirsiniz.

Wordpress hoşgeldiniz sayfası

WordPress’e hoşgeldiniz

Ve karşınızda blog sitenizin wordpress yönetici paneli. Sitenizle ilgili olarak bütün ayarları ve düzenlemeleri bu panel üzerinden kolayca yapabilirsiniz.

Dilerseniz size yan paneldeki temel seçeneklerin ne işe yaradıklarını kısaca açıklayayım.

Yazılar: Blogunuz için yeni içerikler hazırlayabilir, yayınlayabilir ve mevcut içerikleri düzenleyebilirsiniz. Ayrıca yazılarınız için kategorileri de belirleyebilirsiniz.

Kurulum ile birlikte gelen “Hello world” başlıklı yazı örnek olarak oluşturulmuştur. Bu yazıyı silmenizi tavsiye ederim.

Ortam: Blog sitenizde bulunan resim, video gibi dosyaları buradan görebilir, düzenleyebilir ve isterseniz yeni dosya yükleyebilirsiniz.

Sayfalar: Genel olarak blog siteniz için hakkımızda, iletişim gibi bölümleri hazırlamak için kullanabilirsiniz. Kurulumla birlikte oluşturulmuş “Sample Page (Örnek sayfa)” başlıklı sayfayı silebilirsiniz.

Yorumlar: Yazılarınıza gelen yorumları görebilir, onaylayabilir ve düzenleyip silebilirsiniz.

Görünüm: Buradan blog sitenizin tasarımını kolayca değiştirebilir ve özelleştirebilirsiniz. Ayrıca menü bölümünü kullanarak sitenize seçenekler ekleyebilirsiniz.

Eklentiler: Sitenize yeni özellikler eklemek isterseniz eklenti dediğimiz ek yazılımları sitenize yükleyerek kullanabilirsiniz. Mesela yazılarınızın en altına sosyal medya paylaşım butonları ekleyebilirsiniz veya bir online chat sistemi ..

Kullanıcılar: Siteniz için farklı bir kullanıcı tanımlayabilir ve bu kullanıcının rolünü belirleyerek kısıtlama koyabilirsiniz.

Araçlar: Burada site verilerinizi indirebileceğiniz ve yükleyebileceğiniz bazı seçenekler bulunuyor. Bu seçenekler daha çok site taşıma işlemlerinde kullanılmaktadır.

Ayarlar: Site başlığı, slogan, yorum tercihleri gibi genel ayarları yapabileceğiniz bölümdür.

Sırada ne var?

Öncelikle tebrik ederim! Artık sizin de bir blogunuz var.

Evet, blog sitenizi oluşturduysanız şimdi blogunuz için tasarım, siteyi arama motorlarına ekleme ve site tanıtımı gibi bazı önemli çalışmaları yapmanız gerekiyor.

Ayrıca insanlar sitenizi yavaş yavaş ziyaret etmeye başladığında google adsense’e kaydolup blog sitenizden para kazanmaya başlayabilirsiniz.

Hey!

En yeni içeriklerimizden, harika fırsatlardan ve diğer bütün gelişmelerden anında haberdar olmak ister misiniz? Bunun için e-posta bültenimize kaydınızı yapabilirsiniz.

ŞİMDİ KAYDOLUN

Bu yazıyı sosyal medyada paylaşarak blog dünyasına katkıda bulunabilirsiniz.