Blogdan Nasıl ve Ne Kadar Para Kazanılır?

Blog oluşturmak internetten gelir sağlamak adına yapılan en kazançlı işlerden biridir.

Bu işi ister tam zamanlı isterseniz de ek iş olarak yapabilirsiniz. Yani blogunuzda ne kadar çok içerik yayınlarsanız ve blogunuz ne kadar çok ziyaret edilirse o kadar çok kazanırsınız.

Blog oluşturmak;

  • Kazançlıdır. Sınırı yoktur.
  • Rahattır, istediğiniz yerden çalışabilirsiniz.
  • Tamamen size aittir. Güvenli bir gelir kapısıdır.
  • Çok fazla uğraş istemez.
  • Hızlı, kolay ve ucuzdur.

Google adsense nedir? Ne kadar kazanılır?

Bir blog sitesinden sponsor reklamlar, reklam içerikli yazı, istek dahilinde başka siteye link vermek gibi bir çok yöntem ile para kazanılabilir.

Fakat blog sitesi sahiplerinin birinci ve en büyük gelir kaynağı google adsense reklam servisidir. Google adsense reklam vermek isteyenler ile site sahiplerini buluşturur.

Blogunuzu açtıktan sonra google adsense’e blog siteniz ile kaydolursunuz. Hesabınız onaylandığında sitenize reklamları eklersiniz ve ziyaretçilerinize reklamlar göstermeye başlarsınuz.

Bu aşamadan sonra blog sitenizi ziyaret edenler reklamlara her tıkladıklarında para kazanırsınız.

Kazançlarınızı da adsense hesabınızdan detaylı bir şekilde takip edebiliyorsunuz. (Ödemeler her ay düzenli olarak banka hesabınıza gönderilir.)

Alttaki kazanç görüntüsü blogolustur.com rehberliğinde blogunu oluşturan bir takipçimizin her konudan içeriklerin yayınladığı (haber, eleştiri, tecrübe, hobi yazıları vs.) kişisel blog sitesine aittir.

Google adsense kazançları

Kişisel bir blog sitesine ait örnek adsense kazanç görüntüsü

Google adsense’in bir reklam tıklaması başına verdiği ortalama miktar 0,50 tl (50 kuruş). Yani bir tıka bazen 20 kuruş da alabilirsiniz, 75 kuruş da. Bu miktar bazen 2 TL de olabilir 5 TL de.

Tıklama başına aldığınız miktar sitenizde yayınlanan reklamdan reklama değişmektedir. (Siteyle alakalı olan reklamlar otomatik olarak gösterilir)

Ayrıca google adsense sadece tıklamalara değil her 1000 reklam gösterimine de ödeme yapmaktadır.

Şöyle basit bir hesap yapalım;

Günde milyarlarca aramanın yapıldığı google’dan ve milyonlarca kullanıcıya sahip twitter, facebook gibi sosyal medya platformlarından blog sitenizi günde sadece 1500 kişi ziyaret etsin.

Bu ziyaretçilerden sadece 200 kişinin reklamlarınıza tıkladığını ve bir reklam tıklamasına verilen ortalama miktarı 0,50 TL olduğunu varsaydığımızda 200 X 0,50 = günde 100 TL eder.

Bu da aylık 3000 TL demektir. (reklam gösterimlerine aldıklarınız hariç)

Bir de günlük 5000, 10.000 veya 100.000 ziyaretçinizin olduğunu ve google adsense dışında reklam içerikli yazı, sponsorluklar gibi diğer blogdan para kazanma yöntemlerini de kullandığınızı düşünün.

Anlayacağınız bunun bir sınırı yok .. Ne kadar çok ziyaretçiniz olursa o kadar çok para kazanırsınız.

3 adımda kazanmaya başlayın!

Öncelikle hemen alttaki blog oluşturma rehberini takip ederek blog sitenizi kurmanız gerekiyor.

Sonrasında yeni bir blog sitesi için yapılması gereken bütün çalışmaları tamamlayın ve zaman buldukça içerikler hazırlayıp blogunuzda yayınlayın.

İnsanlar sitenizi yavaş yavaş ziyaret etmeye başladığında google adsense’e kaydolup hesabınızdaki reklamları sitenize ekleyin ve para kazanmaya başlayın.

Bu yazıyı sosyal medyada paylaşarak blog dünyasına katkıda bulunabilirsiniz.