Blogdan Para Kazanmak: Google AdSense Rehberi (Kayıt, reklam ekleme, ödeme alma)

Blog sitenizi oluşturdunuz, sonrasında yapılaması gereken bütün çalışmaları yaptınız ve insanlar blog sitenizi yavaş yavaş ziyaret etmeye başladıysa artık para kazanmaya hazırsınız demektir!

Tabi eğer siz halen blog sitenizi oluşturmadıysanız blog oluşturma rehberimizi adım adım takip ederek kendi blog sitenizi profesyonel bir şekilde kolayca oluşturabilirsiniz.

Ayrıca google adsense ile ne kadar kazanılabileceğini merak ediyorsanız, daha önce bu konu ile ilgili bir yazı yayınlamıştık.

Bu rehber yazımızda da blog site sahiplerinin birinci ve en büyük gelir kaynağı olan google adsense reklam servisinin ne olduğunu, nasıl çalıştığını, kaydının nasıl yapılacağını ve ödemelerin nasıl alınacağı gibi bilmeniz gereken her şeyi öğreneceksiniz.

  • Google adsense nedir, nasıl çalışır?
  • Adsense kaydı nasıl yapılır?
  • Nasıl ödeme alınır? (Banka hesabı tanımlama)

Google adsense nedir, nasıl çalışır?

Adsense, google’a reklam verenlerin (firmaların) reklamlarını web sitenizde yayınlayabileceğiniz ve web sitenizden kazanç sağlayabileceğiniz bir reklam servisidir.

Adsense’in mantığı çok basittir.

Blog siteniz ile google adsense’e kaydolursunuz. Eğer siteniz reklam yayınlamak için uygun görülürse bir kaç gün içerisinde hesabınızın onaylandığına dair bir mail alırsınız.

Hesabınız onaylandığı zaman sitenizde reklam yayınlıyorsunuz ve artık ziyaretçileriniz sitenizde yayınlanan bu reklamlara her tıkladıklarında para kazanıyorsunuz.

Adsense’den sadece reklam tıklamalarına değil 1000 reklam gösterimine de para kazanıyorsunuz. Fakat reklamlara yapılan tıklamalar çok daha fazla kazanç sağlamaktadır.

Kazançlarınızı da adsense hesabınızdan takip edebilirsiniz. Her tıklamadan gelen kazanç neredeyse anlık olarak hesabınıza yansımaktadır. Toplam kesinleşen kazançlarınız adsense hesabınıza tanımladığınız banka hesabınıza düzenli olarak her ay otomatik olarak gönderilir.

Adsense kaydı nasıl yapılır?

Genel olarak adsense’in ne olduğunu ve nasıl çalıştığını öğrendiğimize göre artık kaydımızı yapabilirsiniz. Bunun için öncelikle buraya tıklayarak google adsense’in resmi sayfasına gidiyoruz.

Kaydolmadan önce adsense’in sayfasından adsense ile ilgili çok daha fazla bilgi edinebilirsiniz. Sayfayı detaylı bir şekilde incelemenizi tavsiye ederim.

Kayıt olmak için hazır olduğunuzda ise “Şimdi Kaydolun” butonuna tıklayın.

Blogdan para kazanmak - Adsense

Blogdan para kazanmak – Google adsense kaydı

Hemen sonrasında karşımıza çıkan formu doğru bir şekilde doldurup “Kaydet ve devam et” diyelim.

Sonraki sayfada gerekli kontrollerin yapılabilmesi ve reklamların sitenizde otomatik olarak gösterilmesi için sitenize eklemenizi istedikleri bir kod ile karşılaşacaksınız.

Kodu kopyalayıp yönetici panelinizden “görünüm >> tema düzenleyici” sayfasına giderek sağ taraftan “tema üst bölümü” dosyasına tıklıyoruz.

Dosyadaki “<head> .. .. .. </head>” etiketlerinin arasında herhangi bir yerde kopyaladığınız kodu yapıştırıp “Dosyayı güncelle” diyoruz. Eğer cache eklentisi kullanıyorsanız hemen arkasından da ön belleği temizleyin.

Bu aşamada artık adsense’den aynen aşağıdaki gibi bir onay maili bekleyeceksiniz. (bir kaç gün sürebilir)

Google adsense para kazanmak

Google adsense’den para kazanmak – Onay maili

Onay mailini aldığınızda reklamlar otomatik olarak sitenizde gösterilecektir ve sitenizi ziyaret eden kullanıcılar reklamlara tıkladıklarında bu tıklamalardan gelen kazançları da hesabınızda göreceksiniz.

Peki kazançlarımızı ne zaman, nasıl alacağız?

Adsense ödemeleri nasıl alınır?

Onay aldıktan sonra adsense hesabınızın yan menüsünden “Ödemeler” sayfasına gidin ve bir ödeme yöntemi ekleyin. (banka hesabı)

Adsense ödeme almak

Blogdan para kazanmak – Adsense ödeme yöntemi

Üstteki resimde gördüğünüz gibi ödemeyi almak istediğiniz banka hesabındaki adı ve IBAN numarasını doğru bir şekilde girip “KAYDET”e tıklayın. (banka hesabı kendi adınıza olmalıdır.)

Kazancınız ödeme eşiğine ulaştığında (200 TL) veya eşiği geçtiğinde ödemeniz otomatik olarak her ayın 24-25’inde banka hesabınıza kesintisiz olarak gönderilir.

Hey!

En yeni içeriklerimizden, harika fırsatlardan ve diğer bütün gelişmelerden anında haberdar olmak ister misiniz? Bunun için e-posta bültenimize kaydınızı yapabilirsiniz.

ŞİMDİ KAYDOLUN

Bu yazıyı sosyal medyada paylaşarak blog dünyasına katkıda bulunabilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir