Blogdan Para Kazanmak: Google AdSense Rehberi (Kayıt, reklam ekleme, ödeme alma)

Blog sitenizi oluşturdunuz, sonrasında yapılaması gereken bütün çalışmaları yaptınız ve insanlar blog sitenizi yavaş yavaş ziyaret etmeye başladıysa artık para kazanmaya hazırsınız demektir!

Tabi eğer siz halen blog sitenizi oluşturmadıysanız blog oluşturma rehberimizi adım adım takip ederek kendi blog sitenizi profesyonel bir şekilde kolayca oluşturabilirsiniz.

Ayrıca google adsense ile ne kadar kazanılabileceğini merak ediyorsanız, daha önce bu konu ile ilgili bir yazı yayınlamıştık.

Bu rehber yazımızda blog site sahiplerinin birinci ve en büyük gelir kaynağı olan google adsense reklam servisinin ne olduğunu, nasıl çalıştığını, başvurusunun nasıl yapıldığını, adsense reklamlarının siteye nasıl ekleneceği ve ödemelerin nasıl alınacağı gibi bilmeniz ve yapmanız gereken her şeyi öğreneceksiniz.

  • Google adsense nedir, nasıl çalışır?
  • Adsense başvurusu nasıl yapılır?
  • Reklamlar siteye nasıl eklenir?
  • Nasıl ödeme alınır? (Banka hesabı tanımlama)

Google adsense nedir, nasıl çalışır?

Adsense, google’a reklam verenlerin (firmaların) reklamlarını web sitenizde yayınlayabileceğiniz ve web sitenizden kazanç sağlayabileceğiniz bir reklam servisidir.

Adsense’in mantığı çok basittir.

Blog siteniz ile google adsense’e başvuru yaparsınız. Eğer siteniz reklam yayınlamak için uygun görülürse bir kaç gün içerisinde hesabınızın onaylandığına dair bir mail alırsınız.

Bu aşamada adsense hesabınıza giriş yapıp çeşitli reklamları sitenize ekliyorsunuz. Ve artık ziyaretçileriniz sitenizde yayınlanan bu reklamlara her tıkladıklarında para kazanıyorsunuz.

Adsense’den sadece reklam tıklamalarına değil 1000 reklam gösterimine de para kazanıyorsunuz. Fakat reklamlara yapılan tıklamalar çok daha fazla kazanç sağlamaktadır.

Kazançlarınızı da adsense hesabınızdan takip edebilirsiniz. Her tıklamadan gelen kazanç neredeyse anlık olarak hesabınıza yansımaktadır. Toplam kesinleşen kazançlarınız adsense hesabınıza tanımladığınız banka hesabınıza düzenli olarak her ay otomatik olarak gönderilir.

Adsense başvurusu nasıl yapılır?

Genel olarak adsense’in ne olduğunu ve nasıl çalıştığını öğrendiğimize göre başvurumuzu hızlı ve kolay bir şekilde yapalım. Bunun için öncelikle buraya tıklayarak google adsense’in resmi sayfasına gidiyoruz.

Başvurudan önce adsense’in sayfasından adsense ile ilgili çok daha fazla bilgi edinebilirsiniz. Sayfayı detaylı bir şekilde incelemenizi tavsiye ederim.

Başvuru yapmak için hazır olduğunuzda ise “Şimdi Kaydolun” butonuna tıklayın.

Blogdan para kazanmak - Adsense

Blogdan para kazanmak – Google adsense başvuru formu

Hemen sonrasında karşımıza çıkan formu doğru bir şekilde doldurup “Kaydet ve devam et” diyelim.

Sonraki sayfada gerekli kontrollerin yapılabilmesi için sitenize eklemenizi istedikleri bir kod ile karşılaşacaksınız. Bu kodu kopyalayıp yönetici panelinizden “görünüm >> tema düzenleyici” sayfasına giderek sağ taraftan “tema üst bölümü” dosyasına tıklıyoruz.

Bu dosyadaki “<head> .. </head>” etiketlerinin arasında herhangi bir yerde (sonunda olabilir) kopyaladığınız kodu yapıştırıp “Dosyayı güncelle” diyoruz. Eğer cache eklentisi kullanıyorsanız hemen arkasından da ön belleği temizleyin.

Bu aşamada artık adsense’den onay maili bekleyeceksiniz (bir kaç gün sürebilir). Onay mailini alır almaz hesabınıza giriş yapıp aşağıdaki gibi reklamları sitenize ekleyerek para kazanmaya başlayabilirsiniz.

Reklamlar siteye nasıl eklenir?

Sitenize adsense reklamları eklemenin iki tür yöntemi var.

Birincisi hesabınıza giriş yaptıktan sonra yan menüden “Reklam birimleri” sayfasından istediğimiz reklam şekillerinin kodlarını sitemizin istediğimiz bölümlerine ekleyebilirsiniz. Yani kontrol tamamen sizde.

İkinci olarak yine yan menüden “otomatik reklamlar” sayfasından verilen tek parça reklam kodunu sitenize yerleştirdiğinizde google sitenizi tarayacak ve otomatik olarak sitenizin en uygun gördüğü yerlere en iyi reklam şekillerini gösterecek.

Adsense reklamlarını hızlı ve kolay bir şekilde siteye eklemek için otomatik reklamları kullanmanızı tavsiye ederim.

Blogdan para kazanmak - Reklam ekleme

Blog ile para kazanmak – Adsense otomatik reklam

Hesabınızdaki yan menüden otomatik reklamlar sayfasına gittiğinizde “otomatik reklam oluşturma ipuçları” bağlantısına tıkladıktan sonra size yukarıdaki görseldeki bir kod verilecektir.

Bu kodu “Kod snippet’ini kopyala” diyerek kopyalayalım ve yine site yönetici panelinizden “görünüm >> tema düzenleyici” sayfasına giderek sağ taraftan “tema üst bölümü” dosyasına tıklıyalım.

Bu dosyadaki “<head> .. </head>” etiketlerinin arasında herhangi bir yerde (sonunda olabilir) kopyaladığınız kodu yapıştırıp (CTRL+V) “Dosyayı güncelle” diyoruz. Eğer cache eklentisi kullanıyorsanız hemen arkasından da ön belleği temizleyin.

Adsense ödemeleri nasıl alınır?

Evet, reklamları da sitenize eklediğinize göre sitenizi ziyaret eden kullanıcılar reklamlara tıklamaya başlayacaklar ve bu tıklamalardan gelen kazançları da hesabınızda göreceksiniz.

Peki kazandığımız bu paraları ne zaman, nasıl alacağız?

Öncelikle adsense hesabınızın yan menüsünden “Ödemeler” sayfasına gidin ve bir ödeme yöntemi ekleyin. (banka hesabı)

Adsense ödeme almak

Blogdan para kazanmak – Adsense ödeme yöntemi

Üstteki resimde gördüğünüz gibi ödemeyi almak istediğiniz banka hesabındaki adı ve IBAN numarasını doğru bir şekilde girip “KAYDET”e tıklayın. (banka hesabı kendi adınıza olmalıdır.)

Kazancınız ödeme eşiğine ulaştığında (200 TL) veya eşiği geçtiğinde ödemeniz otomatik olarak her ayın 24 veya 25’inde banka hesabınıza kesintisiz olarak gönderilir.

Hey!

En yeni içeriklerimizden, harika fırsatlardan ve diğer bütün gelişmelerden anında haberdar olmak ister misiniz? Bunun için e-posta bültenimize kaydınızı yapabilirsiniz.

ŞİMDİ KAYDOLUN

Bu yazıyı sosyal medyada paylaşarak blog dünyasına katkıda bulunabilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir