Yeni Açılan Bir Blog Sitesi İçin Yapılması Gereken Bütün Çalışmalar (Görsel Detaylı Anlatım)

Blog oluşturma rehberinde profesyonel bir blog sitesinin nasıl oluşturulacağını basit ve detaylı bir şekilde adım adım göstermiştik.

(bkz: Blog oluşturma rehberi)

Şimdi de rehberi takip ederek blogunu oluşturanlar için hangi ayarların ve çalışmaların yapılması gerektiğini yine adım adım detaylı bir şekilde anlatalım.

 • Genel ayarları ve düzenlemeleri yapın
 • Önemli sayfaları oluşturun
 • Kategorileri belirleyin
 • Navigasyon menüsünü oluşturun
 • SEO ayarlarını yapın
 • Bir kaç içerik oluşturun ve yayınlayın
 • Sitenizi arama motorlarına ekleyin (google, yandex, bing)
 • Sitenizi ziyaret eden kullanıcıları izleyin (google analytics ile)
 • Blog siteniz için logo hazırlayın
 • Sitenizi çeşitli platformlarda tanıtın ve ziyaretçiler kazanın

Bu yazıda gösterilen çalışmaları tamamladıktan sonra google adsense’e kaydolup blog sitenizden para kazanmaya başlayabilirsiniz.

(bkz: Google adsense para kazanma rehberi)

Genel ayarlar ve düzenlemeler

Öncelikle bu yazıdaki çalışmaları yapabilmeniz için sitenizin yönetici paneline giriş yapmalısınız.

Sitenizin yönetici paneline giriş yaptıktan sonra yan menüden “Ayarlar >> Genel” sayfasına ulaşıyoruz. Hemen ardından site başlığı ve slogan bilgilerinizi istediğiniz gibi düzenleyip ayarları kaydediyoruz.

Aynı şekilde “Ayarlar >>Kalıcı bağlantılar” sayfasından da link yapınızı “yazı ismi” olarak seçip ayarları kaydedin. Bu şekilde tarayıcı çubuğunda sayfa adresleriniz daha temiz, okunabilir bir yapıda olacaktır.

Tema (tasarım) kurmak ve özelleştirmek

WordPress’te tema kurmak ve özelleştirmek son derece kolaydır. Bunun için yönetici panelinizden “Görünüm >> Temalar” sayfasına gidin ve üstteki “Yeni ekle” butonuna tıklayın.

Beğendiğiniz popüler temalardan birinin üzerine gelerek bu temayı kurmadan önce “Önizleme” butonu ile temayı inceleyebilirsiniz. Temayı kurmak içinse “Kur” butonuna tıklayıp ardından “Etkinleştir” diyerek temayı aktif edebilirsiniz.

Temalar sayfasından aktif temanın üzerine gelip “Özelleştir” butonuna tıklayarak da sitenin renklerini, simgesini, logosunu belirleyebilir ve diğer seçeneklerle sitenizi düzenleyebilirsiniz.

Önemli sayfalar

İletişim, gizlilik politikası ve hakkında sayfaları her sitede bulunması gereken temel sayfalardır. Bunun için yönetici panelinin yan menüsünden “Sayfalar >> Yeni ekle” diyerek bu sayfaları ayrı ayrı oluşturuyoruz.

Tabi sayfaları hazırlarken öncelikle taslak olarak kaydedebilirsiniz. Sayfaları tam olarak tamamladığınızda hepsini tek tek yayınlarsınız.

Hakkında sayfası: Kendinizi ve blogunuzu tanıtmanız gereken sayfadır.

Gizlilik politikası sayfası: Sitenizi ziyaret eden kullanıcılar ile sizin aranızda olan bir sözleşmenin bulunduğu sayfadır. Bu sayfa wordpress kurulumu ile birlikte ingilizce dilinde hazır olarak sayfalar bölümünde “Privacy Policy” başlığıyla bulunur.

Google çeviri yardımıyla bu sayfayı başlıktan içeriğe kadar türkçeye çevirip güncelleyebilirsiniz. Ya da diğer sitelerin gizlilik politikası sayfalarını inceleyerek sıfırdan hazırlayabilirsiniz.

İletişim sayfası: Öneri sunmak, reklam vermek, şikayet etmek veya benzer bir konu için sizinle iletişime geçmek isteyenler için oluşturacağımız sayfadır.

Dilerseniz iletişim sayfasına kısa bir açıklama ile birlikte e-posta adresinizi yazabilir ve sizinle iletişime geçmek isteyenlere mail göndermelerini belirtebilirsiniz.

Eğer iletişim sayfasını tıpkı blogolustur.com’daki gibi form şeklinde yapmak istiyorsanız da bunun için bir wordpress eklentisi kullanmalısınız.

Eklenti nedir? Nasıl yüklenir?

Eklenti, siteye farklı özellikler katmak, siteyi geliştirmek için kullanılan ek paket yazılımlardır. Eklentileri mobil uygulama gibi düşünebilirsiniz.

WordPress eklentisi kurmak ve kaldırmak son derece kolaydır. Yönetici panelinizin yan menüsüden “Eklentiler”e tıklayarak sitenizde yüklü olan eklentileri görebilir, kaldırabilir veya yeni eklentiler yükleyebilirsiniz.

Eklenti yüklemek

WordPress’te eklenti nasıl yüklenir?

İnternette bir çok iletişim formu eklentisi bulunmaktadır. Ben size wpforms eklentisini tavsiye edebilirim. Eklentiler seçeneğinden “Yeni ekle”ye tıkladıktan sonra sağ üst köşeden “eklentilerde ara” kutusuna eklentinin adını yani “wpforms” yazıyoruz.

İlgili eklenti otomatik olarak sonuçların en başında çıkacaktır. “Hemen yükle” butonuna tıklayıp yüklenmesini bekledikten sonra “Etkinleştir” diyelim. Eklentiyi kurup, etkinleştirdikten sonra yan menüde “WPForms” diye bir seçenek oluşacaktır.

İletişim formu oluşturmak

Yeni bir iletişim formu oluşturmak

Bu seçenek üzerinden “Add new” diyoruz ve karşımıza çıkan sayfada form adını yazıp formun türünü de “simple contact form (basit iletişim formu)” olarak seçiyoruz.

Karşımıza çıkan formu düzenledikten sonra sağ üst köşeden “SAVE (kaydet)” butonu ile formu kaydediyor, “EMBED” butonu ile de formun kodunu alıyoruz.

Ve şimdi sadece aldığımız kodu oluşturduğumuz iletişim sayfasına yapıştırıyoruz.

Bu aşamadan sonra formunuz iletişim sayfasında görünecek ve formu doldurup size mesaj gönderen ziyaretçilerin mesajları wordpress kuırulumunda kullandığınız e-posta adresine gelecektir.

Kategorileri belirlemek

Blogunuzda yayınladığınız yazıları gruplara ayırmak için kategorileri kullanırız. Mesela spor hakkında içerikler yayınladığınız bir blog sitenizin olduğunu varsayalım. Bunun için basketbol, futbol, voleybol, spor haberleri gibi kategoriler oluşturabilirsiniz.

Bu şekilde ziyaretçilerin ilgi alanları hakkında yazıları okumaları kolaylaşır.

Kategori nasıl eklenir?

Yan menüdeki “yazılar” seçeneğinden kategori sayfanıza kolayca ulaşabilir ve bu sayfada mevcut kategorileri düzenleyebilir, silebilir veya yeni bir kategori ekleyebilirsiniz.

Kategorileri ekledikten sonra yazı yazma/düzenleme sayfasının sağındaki kategori seçenek kutusundan yazı ile ilgili kategoriyi/kategorileri işaretleyerek yazıyı tekrardan kaydedebilirsiniz.

Navigasyon menüsü oluşturmak

Her sitenin genelde en tepesinde (bazen sağda veya solda) bulunan, sitenin önemli sayfalarına ulaşılabilen seçenekler grubuna navigasyon menüsü diyoruz.

Bir menüde genelde ana sayfa, iletişim, hakkında sayfalarına yer verilir. Ayrıca bu menüde dikkat çekmek istediğiniz yazı ve kategorileri de ekleyebilirsiniz.

WordPress’te sitenizdeki menüleri düzenlemek veya yeni bir menü oluşturmak için yönetici panelinizin yan menüsünden “görünüm” altından “menüler”e tıklıyoruz.

Üst taraftan düzenlemek istediğimiz menüyü seçtikten sonra hemen altından menü öğelerimizi belirliyoruz. (parantez içinde primary menu yazan ana menüdür)

Ya da “yeni menü oluştur” bağlantısına tıklayarak yeni bir menü oluşturabiliriz. Fakat menü seçeneklerinde varsayılan olarak oluşturulmuş ve yanında parantez içinde primary menu yazan bir menü olması gerekiyor. Bu menü üzerinden çalışabilirsiniz.

Navigasyon menüsü oluşturmak

Menü oluşturmak

Eğer böyle bir menü mevcut değilse yeni bir menü oluşturup bu menünün ayarlarından “primary menu” seçeneğini işaretleyebilirsiniz.

Menü öğelerinden (sayfa, kategori, herhangi bir bağlantı vs.) istediklerinizi seçerek “Menüye ekle” butonunu kullanabilirsiniz. Menüye eklediğiniz öğelerin yanındaki küçük ok işaretlerine tıklayarak öğeyi kaldırabilir veya düzenleyebilirsiniz.

Ayrıca öğeleri sıralamak için imleç ile “tut-sürükle” yapabilirsiniz. Menüyü tamamladığınızda menüyü kaydet butonuna tıklamayı unutmayın.

SEO ayarları

SEO nedir? SEO (Search Engine Optimization) yani arama motoru optimizasyonu anlamına gelir.

Yapılan bu optimizasyon ile arama motorlarının içeriklerimizi daha kolay anlamasını sağlar ve kullanıcıların sitemiz ile alakalı olarak yaptıkları aramalarda içeriklerimizin arama sonuçlarında ilk sıralarda çıkmasını sağlarız.

Bu şekilde sitemize sürekli olarak ziyaretçi kazandırırız.

Biz de bu başlık altında sitemizin arama motorları tarafından kolay taranabilmesi ve anlaşılabilmesi için bir çok özellik sunan bir eklenti kullanacağız.

SEO ayarları için en çok tercih edilen iki eklenti All in One SEO Pack ve Yoast SEO’dur.

Bu iki eklenti dahil olmak üzere bütün SEO eklentileri aynı görevi görür. Bazı eklentiler sadece size ekstra özellikler sunar.

Ben size çok daha kolay kullanımı açısından kesinlikle All in One SEO Pack’i tavsiye ediyorum.

Keza yazının ilerleyen bölümlerinde siteyi arama motorlarına eklemek için de All in One SEO Pack eklentisini kullanacağız. Yani SEO ile ilgili çalışmaların anlatımını bu eklenti üzerinden yapacağım.

SEO eklentisi yüklemek

Daha önce gösterdiğim gibi öncelikle yan menüden eklentiler seçeneğinden yeni ekle diyelim ve sağ köşedeki arama kutusuna “all in one seo” yazalım.

SEO eklentisi

SEO eklentisi yüklemek – All in One SEO Pack

Karşımıza çıkan ilgili eklentinin yanındaki “Hemen yükle” butonuna tıklayıp yüklenmesini bekledikten sonra “Etkinleştir” diyelim. Hemen arkasından karşınıza welcome to all in One SEO Pack diye bir sayfa çıkacaktır.

Şimdi SEO ayarlarını yapmak için yan menüden “all in one seo pack”e tıklayalım.

All in One SEO Pack gerekli ayarları

Burada sadece size gösterdiğim ayarları yapın. Diğer alanları varsayılan olarak yani değiştirmeden bırakın.

Ana sayfa ayarları

All in One SEO Pack – Ana sayfa ayarları

Ana sayfa ayarları: Ayarlar sayfasında ilk olarak yapmamız gereken bölüm ana sayfa ayarları. Bu bölümde kullanıcıların arama motorlarında sitenizin adını yazarak arama yaptıklarında sitenizin sonuçlarda nasıl görüneceğini belirliyoruz.

Resimde gördüğünüz gibi sitenizin ana sayfa başlığıyla sitenizi kısaca tanıtan bir açıklama yazmanız gerekiyor.

Noindex ayarları: Bu bölümde arama motorlarının sitemizin hangi sayfalarını sonuçlarda çıkaracağını ve hangi sayfaları takip edeceğini belirliyoruz. Bu ayarlar oldukça önemlidir.

Noindex varsayılanı ve nofollow varsayılanında “Ortam / Ekler”, “oEmbed cevapları” seçenekleri ve hemen altında bulunan bütün seçenekleri de işaretleyin.

Noindex ayarları

Noindex ayarları

 

Gelişmiş ayarlar: Gelişmiş ayarlar bölümünde sadece “ekleri yazı ebeveynine yönlendir” seçeneğini işaretleyin. Sonrasında “Ayarları Güncelle” butonuna tıklayarak değişiklikleri kaydedin.

SEO eklentisi - Özellikler

All in One SEO Pack – Özellik Yöneticisi

Özellik yöneticisi: Bu sayfada all in one seo pack’in sunduğu kullanışlı özellikleri etkinleştireceğiz. Bu sayfaya yan menüdeki all in one seo pack seçeneğinden özellik yöneticisine tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Özellik yöneticisi sayfasındaki bütün özellikleri “Activate” butonuna tıklayarak tek tek aktif edelim. Size bu özelliklerin ne işe yaradığını da kısaca açıklayayım.

XML site haritası sitemizde bulunan yazı bağlantılarından sayfa bağlantılarına kadar bütün bağlantılarımızın bulunduğu bir dosyadır. Bu dosya ile arama motorlarının sitemizde bulunan bağlantılara kolayca ulaşmalarını ve taramalarını sağlarız.

Yazının ilerleyen kısmındaki arama motorlarına site ekleme bölümünde bu dosyayı kullanacağız.

Sosyal meta özelliği sitemiz ve sosyal medya hesaplarımız arasında bir köprü oluşturur. Örneğin sitenizden aldığınız bir bağlantıyı sosyal medya hesabınızda paylaştığınızda gönderide ilgili bağlantının bulunduğu sayfadan bir görsel alınıp öne çıkarılır.

robots.txt sitemizi hangi botların tarayıp taramayacağı ve bu botların hangi sayfalara izinleri oldukları gibi standartları içeren bir dosyadır. Bu dosya ile herhangi bir işimiz olmayacak ama aktif olması önemlidir. İlerleyen zamanlarda lazım olabilir.

Dosya düzenleyici, .htaccess gibi web sunucusu üzerinde ayar değişimleri yapılmasını sağlayan bir özelliktir.

İçe aktarma & dışa aktarma özelliği ile all in one seo ayarlarınızı yedekleyebilirsiniz.

Kötü bot engelleyici sitenizi tarayan, ziyaret eden veya spam gönderimi yapan kötü amaçları botları otomatik olarak engeller.

İçerik oluşturmak ve yayınlamak

Evet artık yavaş yavaş içerikler oluşturmaya başlamanız gerekiyor. Bir sonraki adımda da sitemizi arama motorlarına ekleyeceğiz. Bu yüzden sitenizde en azından 4-5 içerik yayınlamanızı tavsiye ediyorum.

Blog oluşturma rehberinin sonunda wordpresste bir içeriğin nasıl oluşturulacağını göstermiştim. Yönetici panelinizin yan menüsünün yazılar seçeneğinden yeni ekle diyerek yeni bir içerik oluşturmaya başlayabilirsiniz.

Yazının SEO bilgileri

Yazının SEO ayarları

Yazı başlığınızı, içeriğinizi, sağ taraftan ilgili kategoriyi, etiketleri ve yazınızın öne çıkan görselini belirlediğinizde ek olarak yazı sayfanızın en altından all in one seo pack eklentisinin sağladığı bölümden yazının SEO ayarlarını yapmamız gerekiyor.

Bu bölümde arama motorlarındaki sonuçlar için önerilen yazı başlığı uzunluğu maks. 60 karakter. Fakat bu uzunluk bazı yazılarınız için yeterli olmayabilir. Bu yüzden sadece “snippet önizleme” kısmında başlığınızın tek satıra sığdığına dikkat etmeniz yeterli.

En başta belirlediğiniz yazı başlığınız nasıl olursa olsun sorun değil. Arama motoru sonuçlarında görünecek olan yazı başlığı SEO ayarları bölümünde belirlediğiniz yazı başlığı olacaktır.

Keza hemen üst tarafta (Snippet Önizleme) yazınızın arama motoru sonuçlarında nasıl çıkacağını görüyorsunuz.

Açıklama bölümünde de özellikle içeriğiniz ile yakından alakalı kelimeleri kullanarak (aratılabilecek olan) kısa bir metin yazın. Açıklamanızın 160 karakterden fazla olmamasına dikkat edin.

Siteyi arama motorlarına eklemek (google, yandex, bing)

Blog sitesi sahipleri için arama motorları en iyi ziyaretçi kaynaklarıdır. Kullanıcılar google, yandex, bing gibi arama motorlarında siteniz ile alakalı arama yaptıklarında ilgili içeriğinizin arama sonuçlarında çıkması için sitenizi arama motorlarına eklemelisiniz.

Arama motorlarına site eklemek tamamen ücretsiz ve oldukça kolaydır. Dünyada %90’na yakın oranla en çok kullanılan arama motoru google’dır. Bu yüzden daha çok google’a odaklanmamız gerekir.

Fakat google’dan sonra en çok kullanılan yandex ve bing arama motorları da milyonlarca kullanıcıya sahip olduğu için sitenizi bu arama motorlarına da eklemenizi tavsiye ederim.

Google

Sitemizi google’a eklemek için öncelikle google search console hizmetine gidiyoruz ve “şimdi başla” butonuna tıklayarak gmail hesabımız ile giriş yapıyoruz.

Google search console, sitemizdeki içerikleri google dizinine eklememizi sağlayan, sitemizin google arama sonuçlarındaki durumunu takip edebileceğimiz harika bir servistir.

Google search console

Google Search Console – URL ön eki

Giriş yaptıktan sonra karşınıza aşağıdaki gibi bir sayfa gelecektir.

Site doğrulama

Google web site doğrulama yöntemleri

Sağ taraftaki URL ön eki kısmına blog adresimizi “http://siteadi.com” şeklinde yazıp “DEVAM” butonuna tıklayalım.

Sitemizi google’a ekleyebilmek için bu sitenin tarafımıza ait olduğunu google’a kanıtlamamız gerekiyor. Bunun için “HTML etiketi” yöntemini kullanacağız.

Web site doğrulama aracı

All in One SEO – Web site doğrulama

Kendi hesabınızda üstteki resimdeki gibi mavi alan ile işaretlenmiş ilgili yöntemin kodunu seçip sağ tık ile kopyalayalım.

Yazının SEO eklentisi bölümünde SEO’nun ne olduğunu anlatmış ve All in One SEO Pack eklentisinin kurulumu ve ayarlarının nasıl yapıldığını göstermiştim.

Şimdi All in One SEO Pack eklentisini kullanarak web site doğrulama işlemini gerçekleştireceğiz.

Bunun için yönetici panelinizin yan menüsünden all in one seo ayarlar sayfasına gidin ve görseldeki gibi “Web Yöneticisi Doğrulama” bölümünden Google Search Console alanına az önce hesabınızdan kopyaladığınız kodu yapıştırıp sayfanın en altından veya en üstünden ayarları güncelleyin.

Google site eklemek

Google site eklemek – Doğrulandı

Ayarları güncelledikten sonra google search console hesabınıza geri dönerek yöntemin altındaki “DOĞRULA” butonuna tıklayın.

Bütün işlemleri gösterdiğim gibi yaptıysanız “Sahiplik doğrulandı” mesajını alacaksınız. Mesajı aldıysanız “MÜLKE GİT” butonu ile google search console hesabınıza ulaşabilirsiniz.

Site içeriklerini sitemap (site haritası) ile google’a göndermek

Sitemizin sahipliğini doğruladık. Şimdi hesabınızdan blog sitenizdeki içerikleri nasıl google’a göndereceğinizi ve google search console hesabınızı nasıl kullanacağınızı da kısaca anlatayım.

Sitemap, sitemize ait yazıların ve diğer bütün sayfaların bağlantılarını içeren bir dosyadır. Bu dosyayı seo eklentisi bölümden biliyor olmanız gerekiyor zaten. Bu dosyayı google search console ile google’a göndererek sitemizi google’a tam anlamıyla eklemiş olacağız.

Sitemap gönderme

Google’a sitemap göndermek

Dikkat: Google’a sitemap gönderebilmeniz için All in One SEO Pack eklentisinin özellik yöneticisinden “XML Site Haritası” özelliğinin aktif olması gerekmektedir.

Google search console hesabınızın yan menüsünden “Site haritaları”na tıkladıktan sonra yeni bir site haritası ekleyin alanına “sitemap.xml” yazıp “GÖNDER” butonuna tıklıyoruz.

Artık bu aşamada google, sitemap dosyamızı taradıktan sonra sitemizdeki bağlantıları dizinine ekleyecek ve içeriklerimizi arama sonuçlarında kullanıcılara gösterecektir.

Google search console üzerinde yapacağınız başka bir işlem yok. Daha sonradan yayınladığınız içerikler de otomatik olarak google’a eklenecektir.

Tabi sitenizin google sonuçlarında nasıl performans sağladığını öğrenmek isterseniz yan menüden “Performans” sayfasından sitenizi ara sıra takip edebilirsiniz.

Ayrıca “URL denetimi” ile herhangi bir içeriğinizin google’a eklenip eklenmediğini öğrenebilir ve “Bağlantılar” sayfasında da sitenizden bahseden yani sitenize link veren siteleri görebilirsiniz.

Yandex

Yandex’e site eklemek de en az google’a site eklemek kadar kolaydır.

Yandex webmaster

Yandex’e site eklemek

Siteyi yandex’e eklemek için yandex webmaster servisine gidiyoruz ve “Log in” diyerek ile giriş yapıyoruz. Dilerseniz google (gmail), facebook veya twitter hesabınız ile hızlıca giriş yapabilirsiniz.

Site doğrulama

Yandex site doğrulama

Giriş yaptıktan sonra üst menüdeki “+” butonuna tıklayıp resimde gördüğünüz alana site adresimizi yazıp “Add” diyoruz.

Sonrasında karşımıza site doğrulama sayfası çıkacaktır. Tıpkı sitemizi google’a eklerken nasıl doğrulama yaptıysak burada da aynı şekilde doğrulama yapıyoruz.

Hemen üstteki resimdeki gibi kendi hesabınızda gördüğünüz kodu kopyalayıp All in One SEO ayarlar sayfasından web yönetici doğrulama bölümündeki “yandex webmaster tools” alanına yapıştırıp ayarları güncelliyoruz.

Hemen arkasından yandex webmaster sayfasına geri gelip sağ alt köşedeki “Check” butonuna tıklayıp sitemizin sahipliğini doğruluyoruz.

Bing

Sitemizi son olarak bing’e ekleyeceğiz. Bing webmaster tools’a buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. Microsoft, google veya facebook hesabınız ile giriş yapabilirsiniz.

Giriş yaptıktan sonra sayfanın ortasında “Sitenizi ekleyin” butonunu göreceksiniz. Bu butona tıklayıp karşımıza gelen formu doğru bir şekilde doldurup gönderiyoruz.

Ve tabi ki sonrasında site sahipliğini doğrulamanız istenecek. Google ve yandex’te yaptığınız gibi aynı şekilde sitenizi doğrulayın.

Siteyi ziyaret eden kullanıcıları izlemek (google analytics ile)

Bugün kaç kişi sitenizi ziyaret etti? veya şuan sitenizde kaç kullanıcı etkin? Sitenize nereden ulaştılar? Hangi yazıları okuyorlar? En çok hangi yazılarınız okunuyor? Ziyaretçileriniz sitenizde ortalama ne kadar zaman geçiriyorlar?

Bütün bunları ve hatta çok daha fazlasını dünyanın en popüler web site performans analiz servisi google analytics ile öğrenebilirsiniz.

Blog siteleri dahil olmak üzere diğer bir çok kurumsal web sitelerinin tercih ettiği bu servis oldukça kullanışlı ve tamamen ücretsizdir.

Site trafik izleme

Site trafiğini izlemek – Google Analytics

Buraya tıklayarak google analytics servisinin web sitesine giderek gmail hesabınız ile giriş yapın.

Giriş yaptığınızda sizi üstteki resimdeki gibi bir sayfa karşılayacaktır. Bu sayfada google analytics’in çalışma mantığı 3 adımda gösterilmiş.

Analytics’e kayıt olursunuz, izleme kodunuzu alırsınız ve bu kodu sitenize ekledikten sonra analytics hesabınızdan site trafiğinizi takip eder ve analizini yaparsanız.

Analytics izleme kodu

Google Analytics – İzleme kimliği

İzleme kodunu almak için hemen sağdan “Kaydolun” diyelim ve sonrasında karşımıza çıkan formu doğru bir şekilde doldurup sayfanın sonunda bulunan “İzleme kimliği alın” butonuna tıklayarak devam edelim.

İzleme kimliğinizi kopyalayıp All in One SEO Pack ayarlarından “Google Ayarları” bölümdeki Google Analytics ID alanına aşağıdaki gibi yapıştırıyoruz.

Google analytics izleme kimliği

All in One SEO Pack – Google Analytics ID

İzleme kimliğimizi All in One SEO Pack eklentisinin ayarlarından ekleyip ayarları güncelledikten sonra eğer sitenizde cache eklentisi bulunuyorsa ön belleği temizleyin.

Kısa bir süre sonra google analytics hesabınız tanımlanacak ve artık sitenizi ziyaret eden kullanıcıları google analytics hesabınızdan takip edebileceksiniz.

Google analytics - Gerçek zamanlı

Google Analytics – Sitedeki etkin kullanıcılar

Siteniz analytics hesabınıza tanımlandıktan sonra yan menüden ana sayfaya geldiğinizde gerçek zamanlı sayfasından şuan sitenizde aktif olan kullanıcıları resimdeki gibi görebileceksiniz.

Yan menüdeki diğer sayfaları da detaylı bir şekilde inceleyebilirsiniz. Web sitenizin trafiği hakkında neredeyse her türlü bilgiyi edinebilirsiniz.

Tabi sitenizi google analytics’e yeni eklediğiniz için şuanda çok az kullanıcı verisi olacaktır. Bu yüzden net analizleri yaklaşık 2-3 hafta sonra yapmaya başlayabilirsiniz.

Bu arada google analytics servisinin mobil uygulaması da var.

Dilerseniz uygulamayı telefonunuza indirip hesabınıza giriş yaparak ziyaretçilerinizi mobil cihazdan çok daha kolay bir şekilde, istediğiniz yerden ve istediğiniz zaman izleyebilirsiniz.

Blog sitesi için logo hazırlamak

Logo yapmak

Blog sitesi için logo yapmak – blogolustur.com

Akılda kalıcılığı arttırmak ve hatta markalaşmak adına sitenizi temsil eden bir sembol hazırlamanız gerekir. Bu sembole logo diyoruz.

Logo tasarımları genelde adobe photoshop gibi profesyonel yazılımlar kullanılarak hazırlanıyor. Fakat photoshop bilginiz yoksa hiç üzülmeyin! İnternette blog siteniz için hızlıca logo yapabileceğiniz bir çok ücretsiz online servis bulunuyor.

Mesela sitenizin logosunu hazırlamak için üstteki resimde gördüğünüz squarespace logo servisini kullanabilirsiniz.

Belirttiğim linke tıklayıp servisin web sitesine gittiğinizde marka adınızı yazmanızı isteyen bir sayfa ile karşılaşacaksınız. Blog sitenizin adını yazıp devam ederek tasarım sayfasında marka yazısının rengini, yazı tipini değiştirebilir, marka yazınıza bir de şekil ve slogan ekleyebilirsiniz.

Tasarımınız bittiğinde “SAVE LOGO” butonuna tıklayıp squaresspace’e üye olduktan sonra hazırladığınız logoyu ücretsiz bir şekilde bilgisayarınıza indirebilirsiniz.

Squarespace dışında şu servisleri de kullanabilirsiniz;

Siteyi çeşitli platformlarda tanıtmak ve ziyaretçiler kazanmak

Önceki bütün çalışmaları tamamladıysanız artık sitenizi geniş kitlelere ulaştırmaya hazırsınız demektir. Peki blog sitenize ziyaretçi kazandırmak için neler yapabilirsiniz?

Sosyal medya

Biliyorsunuz ki ülkemizde milyonlarca sosyal medya kullanıcısı var. Yani google’dan sonra sitenize ziyaretçi çekebileceğiniz en iyi platform sosyal medyadır.

Bunun için instagram, facebook, twitter gibi popüler sosyal medya platformlarında blog siteniz için hesap oluşturmanızı ve özellikle blog sitenizde yayınladığınız içerikler hakkında sık sık paylaşımlar yapmanızı tavsiye ediyorum.

Ayrıca bu platformlardan ara ara bütçeniz dahilinde reklam çıkabilirsiniz.

Forum siteleri

Daha önce siz de insanların sorunlarına çözüm aradıkları, bir çok konu hakkında tartıştıkları, görüş ve fikirlerini dile getirdikleri forum sitelerini mutlaka bir kez olsun ziyaret etmişsinizdir veya zaten sık sık ziyaret ediyorsunuz.

Blog sitenizin tanıtımını yapabileceğiniz diğer bir platform forum siteleridir.

Donanimhaber.com, pcnet.com.tr, wmaraci.com ve frmtr.com gibi en çok üyeleri bulunan forum sitelerinin ilgili kategorilerinde konu açarak sitenizin tanıtımını yapabilirsiniz.

Sözlükler

Gündem dahil olmak üzere bir çok konu ve kavram hakkında yorumların, tanımların yapıldığı sözlük sitelerini de kullanarak blog sitenizin tanıtımı yapabilirsiniz.

Bunu yaparken siteniz ile alakalı başlıkların altına alakalı içeriklerinizin linkini iyi bir yorumla yapmalısınız. Aksi halde mesajınız silinebilir.

Sitenize en çok ziyaret çekebileceğiniz sözlük sitesi ekşi sözlüktür. Fakat ekşi sözlükte çaylaklık sistemi bulunmaktadır. Yani yazarlığınız onaylanmadan başlıklara girdiğiniz yorumları sadece siz görürsünüz. Yazarlığınızın onaylanması da çok uzun sürüyor. (bu süre 2-3 yıl kadar olabilir)

Ekşi sözlüğe alternatif olarak sitenizi uludağ sözlük, instela, inci sözlük gibi sözlük sitelerinde kolayca tanıtabilirsiniz.

 

BU YAZI HAKKINDA 1 YORUM VAR

 1. Detaylı harika bir bilgi teşekkür ederiz işime çok yaradı sağolun.

Bu yazı için yorumlar şuan kapalı.